ESG TAKE AWAY – 7.12.21

חדשות מהארץ.

סביבה (E)

ועדת הכספים של הכנסת אישרה את הצו המתוקן המטיל מס על כלים חד-פעמיים, כחודש לאחר שנכנס לתוקפו, ושמטרתו להפחית את צריכתם של המוצרים המזיקים לסביבה.

לכתבה המלאה לחץ/י כאן

נשיא המדינה יצחק הרצוג נועד עם נשיא קפריסין, לקראת הפסגה המשולשת ישראל-יוון-קפריסין. מטעמו של הרצוג נמסר כי השניים "שוחחו על יוזמותיהם בהתמודדות עם משבר האקלים והשלכותיו על אגן הים התיכון".

 

תוצאות מחקר משותף של המרכז האקדמי רופין ואוניברסיטת חיפה, על שלושה חופי רחצה עיקריים לאורך חופי ישראל: חוף אשדוד, חוף הטיילת של תל אביב וחוף דדו בחיפה, מעידים כי חופים אלה יוצפו וייעלמו כתוצאה מעליית פני הים ב־40 ס"מ בלבד, דבר הצפוי להתרחש כבר בהמשך המאה הנוכחית

לכתבה המלאה לחץ/י כאן

 

חברה (S) ממשל תאגידי (G)

דרישתה של עמותת הצלחה מיו"ר הרשות לני"ע, ענת גואטה, לפיה תלונות על הטרדות מיניות בקרב תאגידים שתחת פיקוח הרשות ידווחו, נתקלה בסירוב מצד הרשות, שהחליטה שלא לחייב חברות לדווח על הטרדות מיניות, ולהשאיר בידן את ההחלטה בנושא.

לכתבה המלאה לחץ/י כאן

 

חדשות מהעולם:

סביבה (E)

רגולציה ומדיניות

הנציבות האירופית החליטה לדחות את יישום דרישות הגילוי במסגרת תקנת גילוי פיננסי בר קיימא (SFDR) של מוצרי השקעה ברי קיימא לינואר 2023. מדובר בדחייה בפעם השנייה של היישום, וכתוצאה מכך החלת הכללים ייכנסו לתוקף כשנה מעבר לתאריך שתוכנן מלכתחילה.

לכתבה המלאה לחץ/י כאן

66 מדענים כתבו לנציבות האירופית והעלו את חששותיהם לגבי הכללתו של גז בGreen Taxonomy של האיחוד האירופי. לדבריהם "הTaxonomy של האיחוד האירופי נתפסה כתקן זהב מבוסס מדע במטרה למנוע greenwashing ואלו ההצעה לכלול גז ב בGreen Taxonomy תביא לכך שהיא בעצמה תהפוך לGREENWASH".

לכתבה המלאה לחץ/י כאן

בית המשפט העליון באקוודור פסק כי תכניות לכריית נחושת וזהב ביער מוגן הן לא חוקיות ומפרות את זכויות הטבע, מאחר ויפגעו במגוון הביולוגי של היער. משמעות הפסיקה התקדימית היא שזיכיונות הכרייה במדינה יבוטלו, וכן מדובר בנקודת תפנית משמעותית במאבק הסביבתי באקוודור ובאזור, שבו מתוכננים כמה פרויקטים של כרייה וחציבה באזורים רגישים מבחינה אקולוגית.

לכתבה המלאה לחץ/י כאן

יוזמות במגזר הפיננסי

קרן העושר של נורבגיה, בעלת נכסים של 1.3 טריליון דולר, מתכננת להגביר את המעורבות שלה עם חברות פורטפוליו בנושא שינויי אקלים. לדברי ראש הממשל והציות שלה "במשך זמן רב הקרן התמקדה רק בדיווח של החברות בנושא…כעת אנו מתמקדים יותר בפעולות". הקרן תגביר את המעורבות שלה בקרב חברות שמתעכבות עם נושא האקלים, עם אפשרות להצביע נגד יו"ר של חברות או ועדות כאשר הם לא מתייחסים לאקלים "באופן הולם".

לכתבה המלאה לחץ/י כאן

 

מוסדות פיננסיים מובילים ביפן, כולל  MUFG Bank, הבנק הגדול במדינה, הצטרפו ליוזמת "מימון האימפקט" של יפן, תוך התחייבות לחזק את שוק השקעות האימפקט במדינה. בנוסף להשקעות ומדידת האימפקט שיעשה ע"י כל מוסד בנפרד, החותמים ישתפו פעולה זה עם זה על מנת להצמיח את שוק האימפקט במדינה.

לכתבה המלאה לחץ/י כאן

הרשות המוניטרית של סינגפור (MAS) העריכה כי 30% מהנכסים הפיננסיים במדינת האי עלולים להתמודד עם שינויים בהערכות שווי או עלויות גבוהות יותר של עשיית עסקים בשל "סיכוני מעבר" בעוד העולם עובר לכלכלה דלת פחמן.

לכתבה המלאה לחץ/י כאן

 

מחקרים ודו"חות

ע"פ סוכניות הדירוג Fitch  ו Moody's ליעדי האקלים הלאומיים אין השפעה מיידית על דירוג האשראי של המדינות. אבל חוקרים מאוניברסיטת קיימברידג' גילו שלפחות 63 מדינות עלולות להתמודד עם הורדת דירוג אשראי ביותר מדרגה אחת בממוצע תוך פחות מעשור אם לא יעמדו בהבטחות האקלים שלהן.

לכתבה המלאה לחץ/י כאן

 

הבנק הרוסי VTB CAPITAL בחן את עלויות הפחתת הפליטות עבור הכלכלה הרוסית. ע"פ הממצאים: עלות הפחתת הפליטות ב25% יעלה למדינה כ500 מיליארד דולר (1.3% מהתמ"ג), הפחתה של 50% בפליטות יעלה לכלכלה כ1.1 טריליון דולר (2.7% מהתמ"ג), ואלו הפחתה של 100% בפליטות עד 2060 יעלה לה 6.4 טריליון דולר (15%מהתמ"ג השנתי).

לכתבה המלאה לחץ/י כאן

 

מחקר חדש שבחן את נתוני שרשראות האספקה של חברות אופנה מצא כי למותגי אופנה מובילים, בהם זארה, H&M,פומה, אדידס, נייקי,  UGG, לואי ויטון ופראדה, יש קשר כלשהו לשריפת יערות האמזונס, זאת למרות שרבות מהחברות האלו מנסות לאמץ בשנים האחרונות תדמית סביבתית, ומציעות גם פתרונות אופנה ברי קיימא.

לכתבה המלאה לחץ/י כאן

 

מחקר חדש קובע כי הבצורות באזור המזרח התיכון צפויות להחמיר בשנים הקרובות וכי הסיכוי להופעת בצורות קשות עלול לעלות ב-60% עד שנת 2050. האזורים שייפגעו בצורה החמורה ביותר מהשינויים האקלימיים הם המזרח התיכון, צפון אפריקה ודרום אסיה. ע"פ מומחה אקלים ישראלי: "הנתונים החדשים קשים ממה שידענו עד כה".

לכתבה המלאה לחץ/י כאן

 

יוזמות במגזר העסקי

לפי דיווחים, ענקית הנפט SHELL ביטלה את פרויקט פיתוח שדה הנפט CAMBO (ליד סקוטלנד) אחרי שממשלת בריטניה הבהירה לה שתצטרך לעמוד בקריטריונים אקלימיים מסוימים כדי לקבל אישור. החברה מסרה בהודעה לעיתונות כי "המוטיבציה הכלכלית להשקעה" אינה חזקה מספיק. בכירים בתעשייה טוענים כי זה עלול להיות "מכת מוות" לפרויקטים גדולים חדשים בבריטניה.

לכתבה המלאה לחץ/י כאן

 

Johnson & Johnson הכריזה על הסכמי רכישת חשמל חדשים שיאפשרו לה להשיג חשמל מאנרגיה מתחדשת באופן שיספיק בכדי להפעיל את פעילותה בארה"ב, קנדה ואירופה עד 2023. העסקאות מהוות צעד מרכזי לקראת יעדי החברה להניע את הפעילות במלואה עם 100% חשמל מתחדש עד 2025, ולהשיג ניטרליות פחמן בפעילות גלובלית עד 2030.

לכתבה המלאה לחץ/י כאן

 

אמזון הכריזה על סדרה של 18 פרויקטים חדשים של אנרגיית רוח ואנרגיה סולארית ברחבי ארה"ב, פינלנד, גרמניה, איטליה, ספרד ובריטניה, שמטרתם לאפשר לחברה להפעיל את פעילותה ברחבי העולם באמצעות אנרגיה נקייה, ולגבש את מעמדה כתאגיד הרוכש הגדול ביותר של אנרגיה מתחדשת בעולם.

לכתבה המלאה לחץ/י כאן

ענקית האנרגיה BP הודיעה על תכנית לפתח מתקן של מימן ירוק בקנה מידה גדול המסוגל לספק עד 500 MWe של ייצור מימן עד שנת 2030 באזור צפון מזרח בריטניה, שבזכות הפרויקט יהפוך למרכז מימן נקי משמעותי. התכנית תסייע בקידום תהליך הפרדות מפחמן בסקטור התעשייה וההובלה הכבדה.

לכתבה המלאה לחץ/י כאן

ענקית הנפט והגז ExxonMobil הודיעה על שורה של יעדים ויוזמות להפחתת פליטות כחלק מהתוכניות הארגוניות החדשות שלה לשנת 2027, כולל האצת יעדי צמצום הפליטות לטווח הקרוב שלה, התוויית תכניות להפחתת גזי חממה לשנת 2030 והקצאת 15מיליארד דולר עבור השקעות בפרויקטים להפחתת פליטות. עם זאת, למרות היעדים המעודכנים, החברה עדיין לא קבעה יעד להגיע לאפס פליטות נטו.

לכתבה המלאה לחץ/י כאן

 

ספקית האנרגיה והחשמל העולמית Iberdrola וסטארטאפ הפלדה הירוקה השבדי H2 Green Steel (H2GS) הודיעו על הסכם לבניית מפעל של 1,000 מגה-וואט לייצור מימן ירוק, בהשקעה מוערכת של 2.3 מיליארד יורו, שישמש לייצור פלדה עם טביעת רגל פחמנית מופחתת ב-95%.

לכתבה המלאה לחץ/י כאן

 

חברת הרכב NISSAN הודיעה על השקת החזון שלה ל2030, והציבה את חשמול כלי הרכב בליבת האסטרטגיה החדשה שלה לטווח ארוך, עם תכניות להשקעות בתחום של כ18 מיליארד דולר בחמש השנים הבאות. לדברי החברה, האסטרטגיה החדשה תומכת ביעד ארוך הטווח של החברה – להשיג ניטרליות פחמן לאורך מחזור החיים של מוצריה עד שנת 2050.

לכתבה המלאה לחץ/י כאן

 

חברה (S)

The Valuable 500 – קואליציית מנכ"לים המתמקדת בקידום הכלה של בעלי מוגבלויות, הכריזה על הצטרפותם של כמה מהמעסיקים המובילים בעולם, כגון  PepsiCo, PwC, Spotify, VMware, L’Oréal,  ועוד, שהתחייבו לפעול להפיכת העסקים שלהם ליותר מכילים ותומכים באנשים עם מוגבלות.

לכתבה המלאה לחץ/י כאן

 

קבוצת השירותים הפיננסיים האירופית Societe Generale הודיעה על הנפקת אג"ח חברתי בסך 1 מיליארד יורו, עם הכנסות שמטרתן מימון או מימון מחדש של פרויקטים התורמים לקידום והעצמה חברתית-כלכלית, דיור בר השגה, גישה לחינוך, הכשרה מקצועית ושירותי בריאות.

לכתבה המלאה לחץ/י כאן

 

חברה (S) וממשל תאגידי (G)

Goldman Sachs Asset Management הודיעה כי היא מגבירה את דרישותיה לגיוון בדירקטוריון בחברות, כך שהיא תצביע נגד דירקטוריונים שאינם עומדים בציפיות הייצוג המגדרי והאתני שלה. לפי המדיניות המעודכנת, החל משנת 2022, GSAM תצפה מחברות פורטפוליו ב-S&P 500 ו-FTSE 100 שיהיו עם לפחות דירקטור אחד מקבוצת מיעוט אתני לא מיוצג, והציפייה מחברות ציבוריות עם 10 או יותר חברי דירקטוריון היא שיהיו לפחות שתי נשים בדירקטוריון.

לכתבה המלאה לחץ/י כאן

ממשל תאגידי (G)

זרוע ההשקעות האחראיות של חברת ISS, אשר מעניקה שירותים עבור בעלי המניות המוסדיים, הISS ESG,  הודיעה על השקת שירות חדש, שיאפשר לאקטיביזם מוסדי בשיתוף פעולה של כלל המשקיעים עם חברות בנושאים המתמקדים בקיימות.

לכתבה המלאה לחץ/י כאן

נכתב ע"י הדס גייר שפריר