ESG TAKE AWAY – 3.2.22

ידיעות מהארץ:

הבורסה לני"ע הוציאה קול קורא לציבור, על מנת שיחווה דעתו באשר לדרכים לעידוד החברות הבורסאיות לפרסום דו"חות אחריות תאגידית (ESG) ולהגדלת אחוז הנשים בדירקטוריונים. הבורסה מבקשת את עמדת הציבור בשאלה האם ראוי לחייב חברות בורסאיות גדולות (בשווי שוק גבוה ממיליארד שקל) לפרסם דו"ח אחריות תאגידית. במטרה לעודד חברות להתייחס לנושא, ולו רק באופן ראשוני ומתומצת, הבורסה שוקלת לפרסם שאלון מקוון וממוקד, הכולל שאלות בנושא סביבה, חברה וממשל תאגיד.

לכתבה המלאה לחץ.י כאן

הממשלה צפויה לאשר את הצעת המחליטים להקמת מנהלת לפינוי התעשייה הפטרוכימית (בזן) במפרץ חיפה עד סוף חודש פברואר, כפי שהתחייבה בקווי היסוד שלה עם כינונה. פגישות קדחתניות מתקיימות בשבועות האחרונים במטרה להגיע למתווה מוסכם. בממשלה מעריכים כי הצעת המחליטים תכלול אבני דרך להשלמת אופרציות שנדרשות לפינוי המתחם.

לכתבה המלאה לחץ.י כאן

ידיעות מהעולם

רגולציה ומדיניות

האיחוד האירופי חשף טיוטת חקיקה חדשה, שבמסגרתה השקעות בחלק ממגזר הגז והאנרגיה הגרעינית יוגדרו כבנות קיימא. במסגרת הטיוטה, הנציבות האירופית הכריזה על תיקונים לקריטריונים שמתייגים חברה כ"ירוקה". בנוסף, היא הציעה חקיקה שתגביר שקיפות, כדי לאפשר למשקיעים להבין טוב יותר את ענף האנרגיה.

לכתבה המלאה לחץ.י כאן

הסנאט של קליפורניה העביר את חוק "האחריות התאגידית ב(נושא) אקלים" ובכך מקדם את החוק הראשון בארה"ב המחייב חברות גדולות לחשוף את כל פליטת גזי החממה שלהן. על פי החקיקה החדשה, חברות העושות עסקים בקליפורניה ומייצרות הכנסה שנתית ברוטו של יותר ממיליארד דולר יידרשו לחשוף מדי שנה על הפליטות שלהן בכל שלושת הSCOPES (1-פליטות ישירות 2 – פליטות כתוצאה מצריכה 3- פליטות משרשרת האספקה).

לכתבה המלאה לחץ.י כאן

הבנק המרכזי האירופי  (ECB) הודיע ​​שיקיים מבחני לחץ של סיכוני אקלים, שמטרתם להעריך את מוכנות הבנקים להתמודדות עם זעזועים פיננסיים וכלכליים הנובעים מסיכון אקלים. המבחן, המתואר על ידי ה-ECB כ"תרגיל למידה עבור בנקים ומפקחים כאחד", נועד לזהות נקודות תורפה, שיטות עבודה מומלצות ואתגרים בפני הבנקים בניהול סיכונים הקשורים לאקלים. התרגיל יתבצע במהלך המחצית הראשונה של 2022, כאשר התוצאות צפויות להתפרסם ביולי.

לכתבה המלאה לחץ.י כאן

ראש עיריית ניו יורק, אריק אדמס, הכריז על מינויים של צוות הנהגת האקלים שיתמקד בהגנה על הסביבה וצדק סביבתי ברחבי העיר ניו יורק.

לכתבה המלאה לחץ.י כאן

הצעת חוק חדשה במדינת אינדיאנה מחפשת להבטיח שהממשלה המקומית לא תוכל להשקיע או לעשות עסקים עם בנקים ש"מחרימים" את תעשיית הדלקים המאובנים. הדבר מגיע לאחר שמספר מדינות המנוהלות על ידי רפובליקנים, בראשות מערב וירג'יניה, איימו למשוך מיליארדי דולרים ממוסדות פיננסיים שיעצרו השקעות והלוואות לחברות דלק מאובנים.

לכתבה המלאה לחץ.י כאן

ממשל הנשיא ג'ו ביידן מבקש לעצור את התוכנית של שירות הדואר האמריקני (USPS) לקנות צי חדש של רכבי משלוח המונעים בעיקר בבנזין, וזאת בשל החשש שהם יפגעו באקלים ובבריאות האמריקנים. הסוכנות להגנת הסביבה שלחה מכתב ל-USPS וקרא לה לשקול מחדש את תוכניתה להוציא עד 11.3 מיליארד דולר על לא פחות מ-165 אלף משאיות שישמשו למשלוחים בעשור הקרוב.

לכתבה המלאה לחץ.י כאן

יוזמות במגזר הפיננסי

סיטי הודיעה על הנפקת אג"ח של 2.5 מיליארד דולר, כשהתמורה מיועדת למימון בנייה, שיקום ושימור של דיור איכותי בר השגה לאוכלוסיות בעלות הכנסה נמוכה ומתונה בארה"ב.

לכתבה המלאה לחץ.י כאן

הבנק הדני Danske Bank  הכריז על סדרה חדשה של יעדי הפחתת פליטות מבוססי מגזר לשנת 2030, המכוונות למספר סקטורים עתירי פחמן, כולל ספנות, שירותי אנרגיה וחיפוש והפקה של נפט וגז. בנוסף, הבנק הצהיר כי הוא שואף להשיג תיק הלוואות אפס נטו עד 2050.

לכתבה המלאה לחץ.י כאן

הבורסה הגרמנית Deutsche Börse הודיעה ​​ על השקת ה-ESG visibility Hub – שירות מידע המאפשר למנפיקים בבורסת פרנקפורט לפרסם את נתוני ה-ESG שלהם באתר האינטרנט של הבורסה, במטרה להגביר את השקיפות למשקיעים ולאפשר אינטגרציה נוספת של ESG גורם להחלטות השקעה. לפי Deutsche Börse, השקת השירות מגיעה בשל ציפיות המשקיעים ליותר שקיפות מחברות בנושא קיימות. המידע המסופק בשירות יכול לשמש גם ספקי דירוג ESG בעת חישוב ציוני ודירוג ESG.

לכתבה המלאה לחץ.י כאן

חברות האנרגיה ExxonMobil ו Chevron נוספו לרשימת החברות האסורות להשקעה עבור אוניברסיטת ייל בהתבסס על המלצת הוועדה המייעצת שלה לאחריות משקיעים. הוועדה נותנת המלצות על רקע אתי, כאשר שתי החברות מואשמות ב"ערעור רגולציה ממשלתית ורגולציה עצמית של התעשייה המטפלת בשינויי האקלים" תוך הפרה של מערכת עקרונות השקעה בחברות דלקים מאובנים שאומצו ע"י הוועדה באפריל אשתקד.

לכתבה המלאה לחץ.י כאן

יוזמות במגזר העסקי

חברת המזון והמשקאות העולמית NESTLE, שהנה אחד מהתאגידים הגדולים ביותר בצריכת קקאו בעולם, הודיעה על סדרה של יוזמות, בהשקעה כספית של 1.4 מיליארד דולר, שמטרתן לשפר את הקיימות של אספקת הקקאו שלה עד 2030, כולל תוכנית המספקת תמריצים כספיים למשפחות שעוסקות בגידולי הקקאו ושמטרתה להתמודד עם הסיכון של עבודת ילדים בשרשרת האספקה.

לכתבה המלאה לחץ.י כאן

חברת התעופה JetBlue ו-Salesforce הכריזו על שותפות חדשה ממוקדת תעופה בת-קיימא, עם יוזמות שמטרתן לאפשר ללקוחות לעקוב ולהפחית את פליטת הטיסות שלהם.

לכתבה המלאה לחץ.י כאן

יצרנית הרכב BMW Group הודיעה כי תספק פלדה דלת פחמן (המיוצרת על ידי גז טבעי או מימן וכן במקורות אנרגיה "ירוקים") לכל המפעלים האירופיים של BMW  החל משנת 2026.

לכתבה המלאה לחץ.י כאן

Aviva Investors וזרוע ההשקעות האמריקאית של Legal & General הם חלק מקואליציה של מנהלי נכסים בסך 3.6 טריליון דולר ששלחו מכתב ל-40 תאגידי ענק בארה"ב, כולל  Disney, McDonald’s and FedEX, שקורא להם לאמץ מדיניות חופשת מחלה בתשלום טובה יותר מהקיימת עבור כל העובדים, כולל עובדים זמניים וקבלני משנה.

לכתבה המלאה לחץ.י כאן

דו"חות ומחקרים

על פי דו"ח שפורסם על ידי Moody's ESG Solutions, הנפקות אג"ח בר קיימא: אג"ח ירוקות, חברתיות, קיימות (Sustainabilty) וקיימות צמודות (Sustainability linked), צפויות להגיע בשנת 2022 לכ 1.35 טריליון דולר. על פי הדו"ח, שנת 2021 סימנה שנת שיא נוספת לאג"ח בר קיימא, כשמספר ההנפקות גדלו ב-64% בשנה לכמעט טריליון דולר.

לכתבה המלאה לחץ.י כאן

לפי דו"ח חדש של חברת שירותי הקיימות Evora Global, שבחן 121 משקיעי נדל"ן עם סך נכסים מנוהל משולב של 2 טריליון ליש"ט, מצא ששלושה רבעים ממשקיעי הנדל"ן משתמשים בנתוני ESG בהחלטות ההשקעה שלהם, כאשר נתון זה עולה ל-97% עבור משקיעים עם יותר מ-20 מיליארד דולר בנכסים.

לכתבה המלאה לחץ.י כאן

נכתב ע"י הדס גייר שפריר