ESG TAKE AWAY – 28.11.21

חדשות מהארץ.

סביבה (E)

שרת האנרגיה, קארין אלהרר, חתמה על מסמך הצהרת כוונות היסטורי לשיתוף פעולה אזורי במאבק במשבר האקלים, בנוכחות ג'ון קרי. ההצהרה כוללת את ביצוען של שתי תכניות בינ"ל: הקמה של מתקנים פוטו-וולטאיים ויכולת אגירת אנרגיה בירדן, כשהאנרגיה הירוקה שתופק בהם תיוצא לישראל. התכנית השנייה היא בחינת הקמת מתקן התפלת מים בישראל, כשהמים אשר יותפלו בו ייצואו לירדן. סיכום הפרטים ובדיקת התכנות לביצוע הפרויקטים תתבצע במהלך שנת 2022.

לכתבה המלאה לחץ/י כאן

 

לאחר החלטת המל"ל להגדיר את משבר האקלים כאיום על ביטחון ישראל החל מהשנה הבאה, צה"ל יקים תחת אמ"ן צוות שיעסוק בניתוח מידע אקלימי והשפעתו האסטרטגית על פעילות צה"ל, בניין הכוח המודיעיני והיציבות הביטחונית במזרח התיכון.

לכתבה המלאה לחץ/י כאן

 

חדשות מהעולם:

סביבה (E)

מדיניות ורגולציה

הנשיא ביידן העביר בחוק את תכנית ההשקעות בתשתיות בסך 1 טריליון דולר. החקיקה החדשה מייעדת להשקיע מיליארדי דולרים במעבר אנרגיה, עם התמקדות בתחומים כולל פיתוח מימן, חשמול כלי רכב וטכנולוגיות להסרת פחמן.

לכתבה המלאה לחץ/י כאן

לאחר שהגיעו להסכם קואליציוני, שלוש המפלגות העתידות להקים את ממשלת גרמניה החדשה שואפות להגביר את המאמצים של המדינה לטפל בשינויי האקלים, כאשר ההסכם הקואליציוני כולל האצת תהליך היציאה מתלות בפחם של המדינה ותוכניות להקמת כלכלה המופעלת בעיקר על ידי אנרגיה מתחדשת, במטרה להגיע ליעד ניטרליות פליטות עד 2045.

לכתבה המלאה לחץ/י כאן

ראש ממשלת בריטניה, בוריס ג'ונסון, הודיע כי החל מ2022 כל הבניינים החדשים בבריטניה יידרשו להתקין נקודות טעינה לרכב חשמלי. ג'ונסון ציין, כי יזמים יידרשו להתקין נקודות טעינה לרכב חשמלי במבנים כמו סופרמרקטים ובנייני משרדים, וזאת כדי להאיץ את הפסקת השימוש במכוניות מתודלקות בבנזין ודיזל עוד לפני שהמכירות שלהן ייפסקו רשמית בשנת 2030.

לכתבה המלאה לחץ/י כאן

ממשלת שוויץ הודיעה שהיא שואפת להצטרף לשורות ההולכות וגדלות של מנפיקי חוב ריבוני בר-קיימא, עם תכניות להנפקת איגרות חוב ירוקות. על פי ההודעה, על ידי כניסה לשוק האג"ח הירוקות, שוויץ שואפת להראות את מחויבותה לנושא הקיימות, דבר שיסייע למאמצה לגרום לכך שהמרכז הפיננסי השוויצרי יהיה מוביל בינלאומי בשירותים פיננסיים בני קיימא.

לכתבה המלאה לחץ/י כאן

אחת מנציבות הרשות לני"ע האמריקאית (SEC), קרוליין קרנשו, אמרה שחברות צריכות לבחון את ניהול הסיכונים שלהן, ורמזה ששיטות חשבונאות פנימיות ימצאו את עצמן בבדיקה כאשר ארה"ב תפנה את תשומת לבה לסיכון האקלים. לדבריה, שינויי האקלים ואבטחת סייבר הם סיכוני ESG ספציפיים שבהם בקרות חשבונאיות פנים ארגוניות ממלאות "תפקיד קריטי". .

לכתבה המלאה לחץ/י כאן

ראש עיריית בוסטון, מישל וו, חתמה על צו שקורא לקרנות הפנסיה הציבוריות של בוסטון להיפטר מחברות דלקים מאובנים, טבק ובתי כלא פרטיים עד סוף 2025. הצו יאסור על כספי ציבור, המוערכים ב8 מיליארד דולר, להיות מושקעים במניות, בניירות ערך או בהתחייבויות אחרות של חברות שיותר מ-15% מהכנסותיהן מגיעים מעיסוקים אלו.

לכתבה המלאה לחץ/י כאן

הרגולטור הגרמני שאחראי על ההתנהלות הפיננסית במדינה, BaFin, ציין במסמך המתאר את יעדיו לטווח הבינוני, שקיימות היא אחד ממוקדי הליבה שלו לשנים 2022 עד 2025.  "BaFin שוקל סוגיות של קיימות בפעילות הפיקוח שלו. ההתמקדות בהקשר זה היא בניתוח והפחתה של סיכונים פיננסיים עבור החברות המפוקחות ובעמידה בדרישות הגילוי"

לכתבה המלאה לחץ/י כאן

יוזמות במגזר העסקי

חברת האנרגיה האיטלקית Eni הודיעה היום על מיתוג מחדש של עסקי האנרגיה המתחדשים שלה, הקמעונאות והניידות האלקטרונית. שמה שונה ל" Plenitude" בזמן שהחברה עובדת על הנפקתה לציבור, שלדעתה תאפשר לעסק למשוך הון חדש, לפתח ערך ולהאיץ את הצמיחה.

לכתבה המלאה לחץ/י כאן

חברת המכולות Maersk הודיעה על השלמה מוצלחת (עם ביקוש של יותר מ700%) של הנפקת האג"ח הירוקות שלה בהיקף של 500 מיליון יורו, כשהתמורה נועדה לממן את בניית הספינות הראשונות שלה שיופעלו על ידי מתנול נייטרלי מפחמן.

לכתבה המלאה לחץ/י כאן

 

ענקית הלוגיסטיקה DHL Group הודיעה כי חטיבת DHL Express מבצעת פיילוט בשימוש במשאיות מונעות במימן להובלה ארוכת טווח, כאשר Apple היא הלקוחה הראשונה שתבדוק את הפתרון החדש.

לכתבה המלאה לחץ/י כאן

 

דוחות ומחקרים

סקירה מקיפה של הבנק המרכזי האירופי (ECB) על ניהול סיכוני האקלים והסביבה על ידי מגזר הבנקאות האירופי חשפה היערכות לוקה בחסר, ללא בנקים שעמדו בציפיות ורבים חסרי תכניות מספיקות לשיפור.

לכתבה המלאה לחץ/י כאן

 

מחקר חדש של PwC מצא שכמעט שני שליש מחברות ה-FTSE 100s כוללות כעת איזשהו מדד ESG (סביבתי, חברתי וממשל תאגידי) כחלק מתוכניות השכר למנהלים, וזאת לעומת פחות ממחצית ב-2020. מדדי ESG כוללים הפחתת פחמן, יעדי אפס נטו וקיימות חברתית.

לכתבה המלאה לחץ/י כאן

 

על פי דו"ח של Oxford Sustainable Finance Group, המגזר הפיננסי עלול לעמוד בפני הפסדים נוספים של 150 מיליארד דולר בשנה אם פעולת האקלים של חברות תידחה מעבר ל-2026. הממצאים מבוססים על חברות בורסאיות בתחום ייצור חשמל, נפט וגז, ייצור פחם ותעשיית הרכב.

לכתבה המלאה לחץ/י כאן

 

על פי מחקר של מורגן סטנלי, כמעט 80% מהמשקיעים רואים חשיבות בסוגיות קיימות בהשקעות, כאשר השיעור עולה ל-99% אצל בני דור המילניום. המגיפה העולמית העלתה את בריאות הציבור ותמיכה בעסקים קטנים למעלה בסדר היום, כאשר כמחצית מהנסקרים אמרו שהם ביצעו – או מתכננים לבצע – שינויים בהשקעה בהתאם לצדק חברתי.

חברה (S)

ענקית המזון והמשקאות PepsiCo הכריזה על יעד חדש לעזור ל-50 מיליון אנשים לקבל גישה למזון מזין עד שנת 2030 באמצעות תוכנית אבטחת המזון שלה"Food for Good",  והרחבת היצע התזונה הנגישה שלה כחלק מאסטרטגיית PepsiCo Positive (pep+).

לכתבה המלאה לחץ/י כאן

סוכנות הדירוג FITCH הזהירה שבעיות בכח העבודה עלולות לפגוע בדירוגי האשראי של חברה. ע"פ הסוכנות, ביצועים גרועים בנושאי עבודה יכולים גם להוות סיכון מוניטין, ומנהלי נכסים ורגולטורים מתמקדים יותר ויותר בייצוג מגדרי בדירקטוריונים ובקרב ההנהלה הבכירה.

לכתבה המלאה לחץ/י כאן

נכתב ע"י הדס גייר שפריר