ESG TAKE AWAY – 6/3/22

חדשות מהארץ:

דו״ח האקלים החדש של האו״ם מתריע שאזור הים התיכון מתחמם בקצב מהיר מאשר הממוצע העולמי, וחוזה כי ההשפעות האקלימיות באזורנו ילכו ויחמירו עם עליית הטמפרטורות ויפגעו קשות בחקלאות, במשק המים ובבריאות. ״לגבי ישראל באופן ספציפי – בגלל שאנחנו ממוקמים במעבר בין אזורי אקלים, השינוי האקלימי אצלנו צפוי להיות חד במיוחד״ כך ע״פ ד"ר אבנר גרוס מהמחלקה לגיאוגרפיה באוניברסיטת בן גוריון.

לכתבה המלאה לחץ.י כאן

השרה להגנת הסביבה, תמר זנדברג, התחייבה כי תעביר את חוק האקלים עד סוף מושב הקיץ. בנוסף, התחייבה זנדברג כי משרדה יתנגד להחלטתה של השרה איילת שקד להקים תחנות כוח חדשות המבוססות על דלקי מאובנים, וכן שהיא פועלת עם מקבילתה המצרית על הקמת פורום אקלים אזורי של מדינות המזרח התיכון.

לכתבה המלאה לחץ.י כאן

מנכ"לית המשרד להגנת הסביבה, גלית כהן, הודיעה כי במהלך השנה יוקם קבינט אקלים בראשות ראש הממשלה נפתלי בנט. עוד אמרה כי המשרד שואף להעלות את יעדי הביניים של ישראל להפחתת פליטות מ-27% ל-45% עד לשנת 2030.

לכתבה המלאה לחץ.י כאן

רות פורת, סמנכ"לית הכספים של חברת אלפבית, החברה-האם של Google, הודיעה כי Google תשקיע 25 מיליון דולר בחמש השנים הקרובות ביוזמות לשיפור מיומנויות והגדלת הזדמנויות במגזר ההייטק הישראלי עבור אוכלוסיות בתת-ייצוג, ובהן נשים, ערבים, חרדים ותושבי הפריפריה הגאוגרפית.

לכתבה המלאה לחץ.י כאן

חדשות מהעולם:

מדיניות ורגולציה

האו"ם אישר הסכם גלובלי ראשון לטיפול בפלסטיק מזהם. בפועל, מדובר בהסכם שמנוסח בקווים כלליים בלבד, והוא קובע כי המדינות החברות יפעלו לצמצום השימוש בפלסטיק והשלכות הפלסטיק המזהמות. ועדה נוספת, שבה חברות ממשלות שונות, תנהל דיונים נוספים על הסדר פרטני יותר שאם יושג תהיה לו השפעה גדולה מאוד לא רק על תעשיית הפלסטיק, אלא גם על תעשיית הנפט וכל העסקים המשיקים לסקטורים הללו. האו״ם תיאר את האמנה שאושרה כ"הסכם הסביבה המשמעותי ביותר מאז הסכם פריז 2015".

לכתבה המלאה לחץ.י כאן

הנציבות האירופית הודיעה כי היא שוקלת לאמץ הנחיה בנושא בדיקת נאותות של קיימות תאגידית, כולל כללים המחייבים עסקים גדולים (תחילה חברות עם יותר מ-500 עובדים והכנסות של יותר מ-150 מיליון אירו) להעריך ולטפל בזכויות אדם שליליות והשפעות סביבתיות בשרשראות הערך שלהם.

לכתבה המלאה לחץ.י כאן

משרד האנרגיה של ארה"ב (DOE) הכריז על השקת 'אתגר האקלים הטוב יותר', יוזמה משותפת למגזר הציבורי והפרטי, הקוראת לארגונים להגדיר יעדים שאפתניים להפחתת פליטות גזי חממה, עם סיוע שיינתן ע״י הDOE. ליוזמה יש כבר התחייבויות של למעלה מ-90 חברות וארגונים מובילים (כגון IKEA ,Nestlé ,GM, Ford  ועוד) שהצהירו שישאפו להפחתה של לפחות 50% בפליטות גזי חממה (GHG) בהיקף 1 ו-2 עד 2030.

לכתבה המלאה לחץ.י כאן

שוויץ, האיחוד האירופי ויפן מובילות יחד את קבוצת העבודה החדשה בנושא ״מימון המעבר לכלכלה ניטרלית אקלימית ובת קיימא״ במסגרת הפלטפורמה הבינלאומית למימון בר קיימא (IPSF), במטרה לחקור כיצד גישות ליישום פיננסי בר קיימא כגון טקסונומיות, תווי תקן וניהול פרוטפוליו השקעות, כמו גם אסטרטגיה ארגונית ודיווחים, עשויים לשלב שיקולי מעבר.

 לכתבה המלאה לחץ.י כאן

 יוזמות במגזר העסקי

ענקית האנרגיה ExxonMobil פרסמה שורה של הודעות לקראת המצגת השנתית של יום המשקיעים שלה, כולל תכניות להשקעות של יותר מ15 מיליארד דולר בהפחתת פליטות והזדמנויות עסקיות עם פליטות נמוכות, ולדבריה מעוניינת להוביל את נושא מעבר האנרגיה.

לכתבה המלאה לחץ.י כאן

הקמעונאית הניו יורקית Macy's הודיעה על השקת Mission Every One – הפלטפורמה החדשה שלה למטרות חברתיות כלל-ארגוניות, מגובה במחויבות להפנות 5 מיליארד דולר להשגת "עתיד שוויוני ובר קיימא יותר", באמצעות יוזמות ותוכניות המכוונות ל״אנשים, קהילות וסביבה״ ולתחומים הכוללים בין השאר אי צדק גזעי, אי שוויון ושינויי אקלים, בין היתר.

לכתבה המלאה לחץ.י כאן

ענקית האנרגיה  Chevron הודיעה על הסכם לרכישת קבוצת האנרגיה המתחדשת REG שמפעילה 11 בתי זיקוק ביולוגיים בארה"ב ובאירופה, תמורת יותר מ3 מיליארד דולר, במהלך שמטרתו להאיץ את הצמיחה של החברה בתחום הדלקים המתחדשים.

לכתבה המלאה לחץ.י כאן

יצרניות הרכב היפניות טויוטה, איסוזו והינו הכריזו על שיתוף פעולה חדש שמטרתו להאיץ את חשמול האוטובוסים, כולל תוכניות לפיתוח וייצור משותף של אוטובוסים חשמליים במהלך השנים הקרובות. החברות אמרו כי היוזמות נועדו לקדם השגת ניטרליות פחמן עד שנת 2050.

לכתבה המלאה לחץ.י כאן

DHL הודיעה כי היא מרחיבה את שירות הפחתת פליטות שרשרת האספקה ​​שלה, GoGreen Plus,  גם לתחום ההובלה אווירית, לאחר יישום התוכנית בשירות ההובלה הימית שלה. GoGreen Plus שואפת לספק הפחתת פליטות אמיתית באמצעות מתן אפשרות למשלחים להחליף שימוש בדלקים מאובנים קונבנציונליים בדלק בר קיימא.

לכתבה המלאה לחץ.י כאן

חברת Visa הכריזה על השקת  Visa Minority Depository Institutions Accelerate , תכנית רב שנתית חדשה שמטרתה לצמצם פערים כלכליים בארה״ב. במסגרת התכנית Visa תשקיע עד 100 מיליון דולר במוסדות לפיקדונות מיעוטים (MDIs) כדי לסייע לזרז הלוואות, וכן תספק פתרונות דיגיטליים לבנקים אלה כדי לעזור להם לענות על הצרכים של קהל הלקוחות והקהילות שלהם

לכתבה המלאה לחץ.י כאן

יוזמות במגזר הפיננסי

ענקית ההשקעות BlackRock פרסמה את סדרי העדיפויות ותחומי ההתמקדות שלה במעורבות לשנת 2022. התחומים כוללים אקלים, מגוון ביולוגי וזכויות אדם, בנוסף לאיכות הדירקטוריון ואסטרטגיית החברה, השפעת מעבר האנרגיה העולמי על כוח העבודה, והשימוש ביעדי ESG בשכר ובתמריצים.

לכתבה המלאה לחץ.י כאן

HSBC עדכו על יעד חדש להפחתת 34% במימון מגזר הנפט והגז במאזן הבנק עד 2030, וכן הפחתה של 75% בעוצמת הפליטות הממומנות בסקטור החשמל והשירותים במאזן הבנק עד 2030. יעדי הפחתת הפליטות הממומנות יכללו את Scope 1,2,3 .

לכתבה המלאה לחץ.י כאן

ענקית ניהול הנכסים Allianz Global Investors  הודיעה על מדיניות הצבעות חדשה החל מ2023, שכוללת הצבעה נגד חברות אירופאיות גדולות שלא יקשרו תגמול ושכר בכירים ליעדי ESG, וכן ציפיות לגיוון אתני, ולא רק מגדרי, בקרב חברות בבריטניה ובארה״ב.

לכתבה המלאה לחץ.י כאן

חברת הביטוח העולמי AIG הודיעה על שורה של התחייבויות קיימות חדשות, כולל יעדים להשגת אפס פליטות נטו גזי חממה בכל תיקי החיתום וההשקעות העולמיים שלה עד שנת 2050.

לכתבה המלאה לחץ.י כאן

 Apollo, ענקית ניהול ההשקעות האלטרנטיביות הבינלאומית, הודיעה על השקת פלטפורמת השקעות בת קיימא חדשה המתמקדת במימון והשקעה של 50 מיליארד דולר בחמש שנים הקרובות (עם צפי ל100 מיליארד דולר עד 2030) במעבר אנרגיה והפחתת פחמן בתעשייה.

לכתבה המלאה לחץ.י כאן

דו״חות ומחקרים

הפאנל הבין-ממשלתי לשינויי אקלים (IPCC) הנתמך על ידי האו"ם פרסם דו״ח חדש המעריך את ההשפעות של שינויי אקלים על אנשים, מערכות אקולוגיות ומגוון ביולוגי, ובחינת היכולת להסתגל לשינויי האקלים. הדו"ח, שנוצר על ידי 270 מחברים ב-67 מדינות, מזהיר מפני ההשפעות הקשות שייגרמו מסכנות האקלים בעשורים הקרובים, וקורא להתאמה דחופה ופעולות הפחתה מצד קובעי מדיניות, כמו גם עסקים ומשקיעים במגזר הפרטי.

הדו"ח הצביע על כך שלמעלה מ-3 מיליארד בני אדם ברחבי העולם פגיעים מאוד לשינויי אקלים, כאשר מיליונים כבר חשופים לחוסר ביטחון חריף במזון ובמים, במיוחד באפריקה, אסיה, מרכז ודרום אמריקה, באיים קטנים ובאזור הארקטי.

לכתבה המלאה לחץ.י כאן

מחקר חדש שפורסם מראה כי למרות הצהרות והתחייבויות קיימות, אובדן פחמן מכריתת יערות טרופים בשני העשורים האחרונים הוכפל וממשיך לעלות, ומונע בעיקר מהצורך בהרחבת שטחים חקלאיים. ע״פ המחקר, הרפובליקה הדמוקרטית של קונגו, אינדונזיה ובעיקר ברזיל רשמו את ההאצה הגדולה ביותר בכריתת יערות מ-2001 עד 2020.

לכתבה המלאה לחץ.י כאן

ע״פ דו"ח של הOECD, כמות פסולת הפלסטיק השנתית בעולם גדלה ביותר מפי שניים בשני העשורים האחרונים. במהלך אותה תקופה, פחות מעשירית מהפלסטיק שבו נעשה שימוש הגיע למחזור. המקור של 86% מהפסולת שאינה ממוחזרת או מוטמנת הוא מדינות מתפתחות.

לכתבה המלאה לחץ.י כאן

נכתב ע״י הדס גייר שפריר