ESG Take Away – 6.1.22

חדשות מהארץ:

סביבה (E)

לפי מדרג "כסף נקי" המוסדיים בארץ השקיעו ברבעון האחרון של 2021 למעלה מ-50 מיליארד שקל במניות ובאג"ח קונצרני של תעשיית הדלקים המאובנים. לפי הפורום, החשיפה במניות של הגופים המוסדיים בישראל לדלקים התורמים למשבר האקלים גבוהה מאשר החשיפה במדד S&P500 העומדת על 7%.

לכתבה המלאה לחץ.י כאן

מנתונים רשמיים של השירות המטאורולוגי לסיכום שנת 2021 עולה שהיא הייתה אחת השנים החמות ביותר שנמדדו בישראל. כמו כן, העשור האחרון, בין השנים 2010 עד 2021, הוא העשור החם ביותר מאז החלו המדידות. נזכיר ש ישראל היא אחת המדינות הפגיעות במיוחד לשינויי האקלים, וקצב התחממות בה גבוה פי שניים מהממוצע העולמי .

לכתבה המלאה לחץ.י כאן

היקף הפיצויים שתשלם הקרן לביטוח נזקי טבע בחקלאות, קרן קנט, לחקלאים בגין נזקי מזג האוויר ב2021 יסתכם בכ-300 מיליון שקלים. לשם השוואה, היקף הפיצויים הממוצע לפני כעשור עמד על כ-170 מיליון שקלים. בקנט מעריכים כי בשל משבר האקלים נמשיך לראות גם בשנים הבאות נזקים בהיקפים גדולים לחקלאות. לדברי מנכ"ל הקרן "כל הגורמים בארץ צריכים להפנים את השלכותיו הכלכליות המיידיות של משבר האקלים ואת הדרך להתמודד איתן".

לכתבה המלאה לחץ.י כאן

מנכ"ל משרד הביטחון, אמיר אשל, חתם על הסכם שיאפשר הקמת חוות טורבינות רוח בצפון רמת הגולן, בה יהיו עד 41 טורבינות רוח, הגדולות והמתקדמות שיוקמו בישראל, ושצפויות לאפשר הספקת חשמל ירוק ונקי לעשרות אלפי משקי בית. פעילי הסביבה אמרו בתגובה כי "על אף הצהרה החגיגית זוהי בשורה עגומה ודוגמא לאנרגיה לא מקיימת- זו שחסרונותיה עולים בהרבה על היתרונות ".

לכתבה המלאה לחץ.י כאן

חברת האנרגיה המתחדשת טראלייט זכתה בקול קורא של משרד האנרגיה ולשכת המדען הראשי, להקמת פרויקט מיקרו-גריד, במסגרתו תקים החברה קירוי סולארי על גבי מגרש חניה, בשילוב עמדות טעינה לרכבים חשמליים ומתקן אגירה בקרית ביאליק. כחלק מהפרויקט יושק מיזם חינוכי לתלמידים, שבו ילמדו על הטכנולוגיה והקשר שלה לשינויי האקלים. פרויקט הגמר של כל תלמיד יהיה תכנון פרויקט דומה עבור מקום מגוריו.

לכתבה המלאה לחץ.י כאן

סביבה (E) חברה (S) ממשל תאגידי (G)

רשות החדשנות החלה בתהליך הטמעת ESG בערוצי המימון שלה, על מנת ליצור מדד להשקעות אחראיות בקרב חברות טכנולוגיה ישראליות. תהליך ההטמעה יחל כפיילוט במספר מסלולי המימון של הרשות, עד להשלמתו המלאה, אז יהפוך לכלי מבחן שילווה את ההשקעות של רשות החדשנות בסטארט-אפים שונים.

לכתבה המלאה לחץ.י כאן

חדשות מהעולם:

סביבה (E)

מדיניות ורגולציה:

נציבות האיחוד האירופי פרסמה את המלצותיה ל"טקסונומיה של פעילויות ברות-קיימא" – רשימת השקעות "ירוקות" שכוללות הפעם את שתי הטכנולוגיות השנויות-במחלוקת: גז טבעי ואנרגיה גרעינית. לפי ההצעה, כורים אטומיים מהדור החדיש ביותר, שהסיכון לתקלה בהם הוא נמוך יחסית, וכן טורבינות חדישות המשתמשות בגז טבעי, ואינן פולטות יותר מ-100 גרם פחמן דו-חמצני לייצור קילו-ואט שעה של אנרגיה, ייחשבו כ"ידידותיים לסביבה" ויקבלו בעצם "אור ירוק" מהנציבות להשקעה עתידית החל מ-2023.

לכתבה המלאה לחץ.י כאן

ובאותו נושא…

דרום קוריאה כללה גז טבעי נוזלי בטקסונומיה הירוקה שלה וסווגה כ"אסטרטגיית מעבר", בעוד שאנרגיה גרעינית נותרה בחוץ.

לכתבה המלאה לחץ.י כאן

ראש ממשלת דנמרק הציגה סדרה חדשה של יוזמות אקלים למדינה, כולל תוכניות להאצת התעופה המקומית הירוקה (מעבר ל100% תעופה פנימית "ירוקה" עד 2030) ולהטלת מס משמעותי על חברות פולטות פחמן.

לכתבה המלאה לחץ.י כאן

גרינלנד הודיעה כי היא עוצרת לצמיתות את כל חיפושי הנפט והגז החדשים במדינה, וזאת למרות הגילוי האחרון של עתודות נפט משמעותיות מול חופי האי. בנוסף לאיסור על חיפושי נפט וגז, המדינה הציגה גם חקיקה כנגד חיפוש והפקה של אורניום.

לכתבה המלאה לחץ.י כאן

החל ממרץ הקרוב, כל מודעות הפרסום לכלי רכב בצרפת יחויבו לשאת "אזהרות אקולוגיות" שימליצו לציבור לשקול הליכה או שימוש בתחבורה שיתופית או ציבורית במקום רכב פרטי. במקביל, כל יצרני הרכב ומי שמפרסם מכוניות בצרפת יחויב גם לציין באופן רשמי את רמת פליטות הפחמן הדו־חמצני של כלי הרכב.

לכתבה המלאה לחץ.י כאן

חוק שאוסר על אריזה פרטנית של פירות וירקות נכנס לתוקף בצרפת, עם תחילת השנה החדשה. נכון ל-2021, 37% מכל הפירות והירקות בצרפת נמכרו באריזת פלסטיק. הממשלה מאמינה כי החוק יצמצם את נפח אשפת הפלסטיק ביותר ממיליארד פריטים בשנה. נשיא צרפת, עמנואל מקרון, קרא למהלך "מהפכה אמיתית", ואמר כי צרפת לוקחת את המושכות ומובילה מהלך גלובלי, שצפוי לאסור בהדרגה כל שימוש בפלסטיק חד-פעמי עד 2040.

לכתבה המלאה לחץ.י כאן

אקלים ופיננסים

תוצאות "מבחן לחץ" (STRESS TEST) שערכה הרשות המוניטרית של הונג קונג(HKMA) בנוגע לנושאי אקלים העלו כי בנקים בהונג קונג חייבים להגביר את המוכנות לאירועי אקלים קיצוניים ולשינויי מדיניות בנוגע לפליטות. במבחן נערכו בדיקות הקשורות לסיכוני אקלים ב-27 בנקים ונמצא שסכנות אקלים אינטנסיביות צפויות לגרום לבנקים לספוג הפסד תפעולי שנתי של 282 מיליון דולר – שווה ערך ל-0.8% מהרווח שלהם לפני מס בשנת 2019. כמעט שליש מהנכסים המשמשים כבטוחה במשכנתאות נמצאים באזורי החוף או במקומות נמוכים הפגיעים יותר לסיכונים של הצפות או עלייה במפלס הים, מה שאומר שחוב אבוד הקשור להלוואות משכנתא עלול לעלות פי 25 כתוצאה מכך בתקופה של חמש שנים עם תרחישי אקלים קיצוניים.

לכתבה המלאה לחץ.י כאן

 

הרגולטורים הפיננסיים של צרפת פרסמו דו"ח חדש הבוחן את התחייבויות האקלים של מוסדות פיננסיים, כולל בנקים, חברות ביטוח וחברות לניהול השקעות. ע"פ הדו"ח יש תנועה רבה בתעשייה לכיוון חיזוק המחויבויות האקלימיות, בעיקר באמצעות אסט' של הדרה ומעורבות בעלי מניות, לצד התחייבויות התומכות במימון ירוק ובר קיימא. בנוסף, נמצא כי למוסדות הפיננסים ולרוב המשקיעים שנחקרו יש מדיניות פחם מתקדמת, הכוללת תאריכי יציאה מוגדרים מהשקעות בתחום ויישום של קריטריונים מחמירים, ואילו מדיניות בנושא הנפט והגז מפותחת פחות, ובעיקר מתמקדת בהשקעות במקורות אנרגיה מתחדשים.

לכתבה המלאה לחץ.י כאן

קרן הפנסיה הדנית הגדולה  Sampension הודיעה כי תגדיל בשנת 2022 את דרישותיה והמעורבות שלה בנושאי אקלים עם חברות בתיק ההשקעות שבניהולה, כדי להבטיח שהן יתרמו ליעדי האקלים של הקרן.

לכתבה המלאה לחץ.י כאן

 

מחקרים ודו"חות

מחקר של הבנק המרכזי האירופי (ECB), שבוצע בקרב כ-560 חברות לא-פיננסיות הרשומות באירופה ובארה"ב בין 2010 ל-2019, מצא כי פליטות גבוהות נוטות להיות קשורות לסיכון אשראי גבוה יותר, ומנגד -דיווח על פליטות וקביעת יעדים לצמצומן קשורים לסיכון אשראי נמוך יותר. בנוסף, ה-ECB מצא כי השפעת ההתחייבויות האקלימית נוטה להיות חזקה יותר עבור יעדים שאפתניים יותר, הן מבחינת אחוז ההפחתה והן מבחינת מהירות ההפחתה. ע"פ המחקר, ההשפעות הללו על סיכון האשראי דומות לגורמים אחרים כמו מינוף חברות. לדברי ה-ECB לתוצאות המחקר עשויות להיות השלכות על האופן שבו בנקים מרכזיים בוחנים סיכוני מעבר הקשורים לאקלים.

לכתבה המלאה לחץ.י כאן

 

יוזמות במגזר העסקי

ענקית האריזות האמריקאית Graphic Packaging תשיק החודש פרויקט ירוק בהיקף ענק של 600 מיליון דולר, שבמהלכו תהפוך קרטון ממוחזר לקרטון המתאים לשיטות אריזה ידידותיות יותר לסביבה, כך שחברות מוצרי הצריכה שרוכשות את מוצריה (כמו קוקה־קולה, פפסיקו, קלוגס, וכו) יוכלו להציג שרשרת אספקה נקייה יותר למשקיעים ולצרכנים שלהן.

לכתבה המלאה לחץ.י כאן

ענקית הלוגיסטיקה DHL Group הודיעה כי היא תקזז את כל פליטת הפחמן הנוצרת מפעילות שילוח דואר המכתבים, באופן מיידי וללא תשלום נוסף ללקוחות. ע"פ החברה, בהתבסס על נפחים של כ-6.5 מיליארד מכתבים ב-2020, התוכנית תתורגם לקיזוז של יותר מ-300,000 טונות של פליטות פחמן.

לכתבה המלאה לחץ.י כאן

 

ממשל תאגידי (G)

כריסטופר איילמן, מנהל ההשקעות של קרן הפנסיה CalSTRS , השנייה בגודלה בארה"ב (עם נכסים בסך 320 מיליארד דולר) מזהיר כי EXXON MOBILE  כשלה בשילובם של דירקטורים חדשים בעלי מודעות לשינוי האקלים, והיא מסתכנת בכך שתלך בדרכן של חברות כושלות כמו קודאק ובלוקבסטר, לאור התעלמותה של החברה מהשינוי שעובר על שוק האנרגיה והמעבר מדלקים פחמניים מזהמים לאנרגיה מתחדשת .

לכתבה המלאה לחץ.י כאן

סביבה (E) חברה (S) ממשל תאגידי (G)

Swedbank Robur , מנהל הנכסים הגדול ביותר בשוודיה, הודיע ​​ על הצגת מדיניות ההשקעות האחראיות המעודכנת שלו, כולל הרחבת אסטרטגיית ההדרה (Exclusion) של חברות מהתיק שלו, שתכלול כעת, לצד אי השקעה בחברות נשק גרעיני, טבק ודלקים מאובנים שאינן קבעו יעדי המרה ברורים, גם חברות ממגזר ההימורים, אלכוהול, נשק וציוד צבאי.

לכתבה המלאה לחץ.י כאן