ESG TAKE AWAY – 27.12.21

חדשות מהארץ.

סביבה (E)

החברה הממשלתית קצא"א לא תגיש עתירה  השנה נגד המשרד להגנת הסביבה ותסתפק בינתיים בתקרה שמאפשרת רק ל־2 מיליון טון נפט בשנה לפקוד את נמל אילת. קצא"א לא מוותרת לחלוטין על תקיפת מדיניות המשרד להגנת הסביבה, אלא דוחה אותה למהלך 2022.

לכתבה המלאה לחץ.י כאן

ע"פ דו"ח של ארגון PLANETech, חברות Climate -Tech ישראליות גייסו 2.2 מיליארד דולר ב-2021, סכום הגבוה ב-57% מהשיא הקודם של 2020.

לכתבה המלאה לחץ.י כאן

 

חברת דוראל אנרגיה זכתה בקול קורא של משרד האנרגיה להקמת פרויקט פיילוט לייצור מימן ירוק מחשמל. המימן ייווצר במתקן פוטו-וולטאי בהספק של כ-400 קילו-ואט, שיוקם ויפעל בשטחי קיבוץ יטבתה. מימן ירוק מיוצר מאנרגיה מתחדשת ואינו מזהם. בתי הזיקוק בחיפה (בזן) מייצרים אף הם מימן, אך המימן של בזן הוא אפור ולכן מזהם.

לכתבה המלאה לחץ.י כאן

 

לדברי מנכ"ל שטראוס ישראל, אייל דרור, החברה קיבלה החלטה אסטרטגית להטמיע ערכים סביבתיים כחלק מתוכנית העבודה שלה. "הצבנו שלושה יעדי על לשנים הקרובות. עד 2030 כל אנרגיות החשמל שאנחנו נצרוך תהיה מאנרגיות מתחדשות. אנחנו נבנה, נשקיע ונתקין כל מיני מערכות כדי לייצר אנרגיה מתחדשת… יעד נוסף הוא האריזות. כיום אנחנו נמצאים ב-85% אריזות בנות מיחזור. היעד שלנו הוא 100% עד 2025 ונשיג אותו."

לכתבה המלאה לחץ.י כאן

 

חדשות מהעולם:

סביבה (E)

רגולציה ומדיניות

ראש ממשלת קנדה, ג'סטין טרודו, הנחה את שרי הממשלה להתקדם לעבר דיווח פיננסי חובה בכל הקשור לאקלים. מדובר באחד מהמהלכים שהממשלה מקדמת במטרה לאפשר לקנדה להשיג את יעדה להגעה לאפס פליטות נטו עד 2050.

 

הנציבות האירופית אימצה סדרה של הצעות חקיקה להפחתת פליטות בשוק הגז של האיחוד האירופי ,להבטחת ביטחון אנרגתי לכל האזרחים באירופה, הפחתת פליטות מתאן, ולהפחתת פליטות פחמן של מבני האיחוד האירופי. בין השאר, כל הבניינים החדשים החל משנת 2030 יידרשו להיות עם אפס פליטות, וכן יהיה ביטול הדרגתי של שימוש בדלקים מאובנים בחימום וקירור במבנים לאומיים עד 2040.

לכתבה המלאה לחץ.י כאן

 

ה-G7 השיק את יוזמת שרשרת האספקה ​​בת-קיימא המחייבת חברות מזון וחקלאות גלובליות להתחייב לשפר את ההשפעה הסביבתית, החברתית והתזונתית של פעילותן ושל שרשרת האספקה ​​שלהן. המטרה היא להאיץ את ההתקדמות הגלובלית לקראת יעדי הפיתוח בר קיימא ובתוך כך, לשנות באופן ספציפי את מערכות המזון להיות בנות קיימא, מכילות וגמישות יותר.

לכתבה המלאה לחץ.י כאן

הבנק המרכזי של פינלנד הכריז על יעדי ביניים לצורך הגעה לאפס נטו בהשקעות שלו (בסך 10 מיליארד יורו), תוך הגבלת השקעות בדלקים מאובנים החל משנת 2022. עבור ההשקעות שלו באג"ח ממשלתיות, הבנק אמר כי "יעודד ממשלות לקבוע תרומות לאומיות נחושות ונאותות בהתאם להסכם האקלים של פריז".

לכתבה המלאה לחץ.י כאן

הרשות להתנהלות פיננסית בבריטניה (FCA), הרגולטור שאחראי על ההתנהלות של חברות שירותים פיננסיים במדינה, הודיעה על פרסום מערכת כללים סופיים המחייבים מנהלי השקעות, קרנות פנסיה, מבטחי חיים וחברות ציבוריות להתחיל לספק דיווחים בנושאים פיננסיים הקשורים לאקלים (TCFD ), עם יישום מיידי, החל מה-1 בינואר 2022, עבור חברות גדולות.

לכתבה המלאה לחץ.י כאן

 

הסוכנות להגנת הסביבה של ארה"ב (EPA)  הודיעה על פרסום הסטנדרטים הסופיים שלה לפליטת גזי חממה עבור מכוניות נוסעים ומשאיות קלות לשנים 2023 – 2026, עם עלייה משמעותית ביעדיה להפחתת פליטות בהשוואה לתקנים הקודמים, דבר שיסייע בהפחתת זיהום האקלים ןבשיפור בריאות הציבור.

לכתבה המלאה לחץ.י כאן

 

מועצת התקינה לחשבונאות ברת קיימא (SASB), המנחה את הדיווח בנושאי קיימות שהנם מהותיים מבחינה פיננסית לחברות, הכריזה על השקת שני פרויקטים חדשים, האחד להערכת הוספת דיווח שיסביר טוב יותר את ההשפעה שיש לנושאי שיווין והכלה על שווי חברה במגוון תעשיות, והשני לטיפול בפליטות גזי חממה ואיכות האוויר בתקנים המודדים תחבורה ימית.

לכתבה המלאה לחץ.י כאן

 

יוזמות במגזר העסקי

ענקית הטכנולוגיה ALIBABA הכריזה על סדרה של יעדי אקלים, כולל יעדים להשגת ניטרליות פחמן בפעילותה עד 2030, והסרה של 1.5 ג'יגה – טון של פליטת פחמן הנפלטות מעבר למערכת האקולוגית שלה עד 2035.

לכתבה המלאה לחץ.י כאן

 

ענקית הלוגיסטיקה DHL Group הודיעה על השקת תכנית DHL Green Carrier Certification, שמטרתה לצמצם את טביעת הרגל הפחמנית של החברה ושל לקוחותיה באמצעות תגמול קבלני המשנה שמספקים לה שירותי הובלה קרקעית על מאמציהם להפוך לברי-קיימא יותר. המידע שיספקו יתקבל באמצעות פלטפורמה מקוונת ייעודית ויאומת באמצעות תהליך ביקורת פנימית.

לכתבה המלאה לחץ.י כאן

 

סופרמרקטים אירופיים מובילים, כולל Lidl הולנד, Carrefour Belgium ו- Sainsbury's UK, הפסיקו למכור בשר בקר ברזילאי הקשור לענקית הבשר JBS בעקבות חקירה שהעלתה קשר בין פעילות החברה ותופעת בירוא היערות בברזיל.

לכתבה המלאה לחץ.י כאן

שש חברות ביטוח ימיות בינלאומיות השיקו יוזמה לספק שקיפות על פליטת פחמן ולתמוך במעבר הירוק של תעשיית הספנות. החותמים על היוזמה מתחייבים להעריך ולחשוף את ההתאמה האקלימית שלהם.

לכתבה המלאה לחץ.י כאן

חוות טורבינות הרוח הימית הגדולה ביותר בעולם, השייכת לחברת ORSTED, החלה לספק חשמל בראשונה. החווה, שהוקמה מול חופי בריטניה הנה בעלת כושר ייצור חשמל שיספיק ל1.3 מיליון משקי בית במדינה, ועם הפעלת השלב השני של הפרויקט היא תוכל לספק ליותר מ2.3 מיליון בתים.

לכתבה המלאה לחץ.י כאן

 

פיננסים

NorgesBank Investment Management , המנהלת את קרן העושר של נורבגיה בסך 1 טריליון ליש"ט,  הודיעה שהיא תומכת בהמלצת משרד האוצר, לפיה עליה לחתור לנהל תיק השקעות עם אפס פליטות נטו. ע"פ סגן נגיד הבנק, הקרן לא מתכוונת להיפטר מחברות עם פליטות גבוהות, אלא בשל הכח הרב שלה בקרב החברות המושקעות על ידה, היא שמה לה למטרה להשתמש בהשקעות שלה כדי שידחפו לשינוי ולמעבר שלהן לפעילות עם אפס פליטות. הוא גם הזכיר כי הקרן הצביעה נגד שישה דירקטורים השנה בגלל ניהול סיכוני אקלים לקוי, ואמרה כי הקרן תשקול להפעיל אקטיביזם הקשור לאקלים בעתיד.

לכתבה המלאה לחץ.י כאן

 

 UBS Asset Management וחברת הפנסיה הגדולה בבריטניה, NEST, הודיעו כי הוציאו את כל אחזקותיהן מחמש חברות אנרגיה:  Imperial Oil Exxon Mobil, Kepco Power Assets , Marathon Oil בקרנות שבניהולה של UBS, לאחר שמאמצי ההתקשרות עם החברות הללו לא הביאו להתקדמות מספקת בניהול נושא סיכון האקלים אצלן. החלטת המכירה מגיעה בעקבות תכנית התקשרות בת 3 שנים שנערכה עם 49 חברות נפט וגז שפיגרו בביצועי שינויי האקלים שלהן. לדברי UBS, עד כה 60% מהחברות עשו התקדמות "טובה או מצוינת" לקראת העברת עסקיהן לכלכלה דלת פחמן.

לכתבה המלאה לחץ.י כאן

 

קרן הפנסיה ההולנדית, Philips Pensioenfonds , המנהלת נכסים בסך 23 מיליארד יורו הודיעה כי "יישרה" את תיק המניות שלה בשווקים מפותחים, כמעט 20% מהנכסים המנוהלים שלה, לארבעה יעדי פיתוח בר קיימא של האו"ם, הSDG's : בריאות ורווחה, קהילות וערים מקיימות, צריכה וייצור ברי קיימא ופעולות אקלים, מה שהוביל להוצאה מהתיק של כ-200 חברות בשווי של כ-300 מיליון אירו שנחשבו כ"מזיקות" למטרות.

לכתבה המלאה לחץ.י כאן

Goldman Sachs  הכריז על יעדי ביניים בהפחתת פליטות במגזרי הנפט והגז, החשמל וייצור כלי רכב. היעדים ל-2030 כוללים הפחתת פליטות של 17-22% בסקטור הנפט והגז (אל מול הפליטות ב2019); הפחתות של 48-65% בסקטור החשמל ו-49-54% עבור ייצור רכב.

לכתבה המלאה לחץ.י כאן

 

הבורסה של סינגפור (SGX)  הכריזה על סדרה חדשה של כללים הקשורים לקיימות ושקיפות עבור מנפיקים, כולל מפת דרכים  לדיווח אקלים חובה ודיווח על מדיניות גיוון בדירקטוריון החל מה1.1.22.

לכתבה המלאה לחץ.י כאן

 

נכתב ע"י הדס גייר שפריר