ESG TAKE AWAY – 17.3.22

חדשות מהארץ:

מיזם ראשון מסוגו בישראל – חברות תשתיות אנרגיה ואנרג'יקס חנכו שדה סולארי לייצור חשמל ירוק, נקי וידידותי לסביבה לאזרחי ישראל באמצעות קרקע דו שימושית ושאינה שמישה לצרכים אחרים. שרת האנרגיה: "אמשיך להיאבק מדי יום כדי להסיר את החסמים העומדים בפני היזמים ולאפשר גיוון תמהיל מקורות האנרגיה ההכרחי לשמירה על הבטחון האנרגטי של ישראל".

לכתבה המלאה לחץ.י כאן

ע״פ מחקר חדש שנערך ע״י האוניברסיטה העברית, והראשון מסוגו המתבצע בישראל או באזור המזרח התיכון בנושא, נמצא שנשים הרות שנחשפות לזיהום אוויר, נמצאות בסיכון מוגבר ללידה של תינוק במשקל נמוך. אלו ממצאים מדאיגים במיוחד, שכן משקל לידה נמוך קשור לבעיות בריאותיות רבות.

לכתבה המלאה לחץ.י כאן

הממשלה אישרה, פה אחד, את הפסקת הפעילות הפטרוכימית במפרץ חיפה תוך עשור, וקידום תכנית לפיתוח תשתיות ומנועי צמיחה כלכליים במפרץ. על פי שרת האנרגיה, "זהו יום גדול לתושבי מפרץ חיפה ולמשק האנרגיה… היום אנו עושים צעד גדול בדרך להפיכת מפרץ חיפה למשגשג כלכלית, תעסוקתית ובטוח בריאותית״. ארגוני סביבה הביעו פחות התלהבות באומרם: ״ בניגוד לכל הגיון ולהמלצת המנכ"לים, אין תאריך סגירה סופי לבז"ן ולהפסקת הזיקוק.״

לכתבה המלאה לחץ.י כאן

חברת החשמל חתמה על הסכם מקדמי עם אנרגרופ ,קונסורציום של חברות אנרגיה אשר בסיסו בדובאי, לבחינת פרויקטים של יצור מימן, והן ישתפו פעולה בפיתוח מעשי של הפקת אנרגיה נקייה. האמירתים מעוניינים במיוחד בהיבט הזה של אנרגיה נקייה, ומכוונים אליו השקעות ענק, מתוך מטרה להיות שחקן בינלאומי מרכזי גם בתחום הזה.

לכתבה המלאה לחץ.י כאן

חדשות מהעולם

מדיניות ורגולציה

הנציבות האירופית פירסמה תכנית להפחתה הדרגתית  של התלות באנרגיה רוסית עד 2030, תוך צמצום השימוש בגז הרוסי עוד השנה בכשני שלישים. לדברי הנציבות:״ המציאות הגיאופוליטית החדשה בשוק האנרגיה מחייבת אותנו להאיץ דרסטית את המעבר לאנרגיה נקייה והגדלת עצמאות אירופה מספקיות לא אמינות ודלקים פחמימניים".

לכתבה המלאה לחץ.י כאן

 

יו"ר רשות ניירות ערך  של ארה"ב (SEC) ,גארי גנסלר, צייץ בטוויטר כי הם בוחנים כללים עבור מוצרי השקעה ב-ESG, כולל גילויים שונים שמנהלי קרנות יצטרכו לעשות בנוגע לקריטריונים ונתונים המשמשים אותם עבור הצהרותיהם שהמוצרי השקעה שלהם הם "ESG", "ירוק" או "בר קיימא״

לכתבה המלאה לחץ.י כאן

 

ספקית המדדים והדירוגים MSCI הורידה את דירוג הקיימות של רוסיה לרמה הנמוכה ביותר, CCC, בהתבסס על הגדלת הסיכונים הסביבתיים, החברתיים והממשלתיים איתם מתמודדת המדינה לאור המתקפה על אוקראינה.

לכתבה המלאה לחץ.י כאן

 

הבנק המרכזי האירופי (ECB) הודיע ​על פרסום דו"ח חדש המעריך את ההתקדמות של בנקים אירופיים בגילוי סיכוני אקלים וסביבה. הדו"ח הצביע על כך שבעוד הבנקים עושים שיפורים מסוימים בחשיפת סיכוני האקלים, רמת השקיפות הניתנת עדיין אינה מספקת, ואין שום בנק שעומד במלוא ציפיות הפיקוח.

לכתבה המלאה לחץ.י כאן

 

יוזמות במגזר העסקי

גוגל הכריזה על יוזמות חדשות בנושא גיוון ספקים, כולל יעדים להגדיל משמעותית את הוצאות הרכש שלה עם ספקים בבעלות מגוונת (כ2.5 מיליארד דולר), ולהרחיב את התוכנית שלה מחוץ לארה״ב, כדי לכלול ספקים מקבוצות חסרות ייצוג היסטורי ברחבי העולם.

לכתבה המלאה לחץ.י כאן

 

לראשונה בקרב חברה גדולה, בעלי המניות של Apple אישרו הצעות, בניגוד לעמדת החברה, לפיה החברה תערוך ביקורת חיצונית בנושא זכויות אזרח, וכן תפרסם דו״ח פומבי על האופן שבו היא משתמשת בסעיפים ״מוסתרים״ בחוזי עבודה שלה ביחס להטרדה ואפליה.

לכתבה המלאה לחץ.י כאן

 

חברת  Siemens הכריזה על תכנית בסך 100 מיליון דולר, שמטרתה לקדם ולתמוך ביעדי הפחתת פחמן ע״י סיוע במתן מענה לאתגרים שעשויים להיות לעסקים קטנים ובינוניים בקידום תכניות שכאלו, מתן גישה להון, וכן שירותי ייעוץ וטכנולוגיות מפתח.

לכתבה המלאה לחץ.י כאן

 

חברת המכולות A.P. Moller – Maersk הודיעה על סדרה של שותפויות אסטרטגיות עם שש חברות מובילות במטרה לספק לפחות 730,000 טונות של מתנול ירוק בשנה עד סוף 2025, מה שיאפשר לה להגיע הרבה מעבר למתנול הירוק הדרוש ל-12 ספינות המכולות הירוקות הראשונות המוזמנות כעת.ֿ

לכתבה המלאה לחץ.י כאן

 

ענקית הקמעונאות Target הודיעה על השקת Target Zero  – יוזמה חדשה שמטרתה לאפשר ללקוחות לזהות מוצרים ואריזות שנועדו לצמצם פסולת, לרבות כאלה שניתנים למילוי חוזר, לשימוש חוזר או להגעה לקומפוסט, עשויים מתוכן ממוחזר או עשויים מחומרים שמפחיתים את השימוש בפלסטיק, וזאת כתגובה להתעניינות גוברת של הלקוחות במוצרים המפחיתים פסולת, וכן מסייעת לחברה לקדם את אסטרטגיית הקיימות שלה.

לכתבה המלאה לחץ.י כאן

יוזמות במגזר הפיננסי

75 משקיעים עם נכסים מנוהלים של 4.7 טריליון דולר שלחו מכתב לרשות ני״ע האמריקאית (SEC) המסביר מדוע החוק שהיא תוציא בקרוב, ושיחייב גילוי של חברות נסחרות אודות שינויי האקלים חייב לדרוש דיווח על פליטות שרשרת הערך (Scope 3). לדבריהם ״משקיעים זקוקים לחשיפה חזקה, מלאה וניתנת להשוואה של נתוני פליטות כדי לקבוע אילו חברות מיישרות את הפעילות העסקית שלהן עם יעדי פריז, ובכך למזער את סיכוני המעבר״.

לכתבה המלאה לחץ.י כאן

הבורסה של ניו יורק (NYSE), הודיעה על השקת ה-NYSE Sustainability Advisory Council, קבוצה של קציני קיימות בכירים שנבחרו מחברות הנסחרות ב-NYSE. לפי NYSE, הקבוצה תפעל לייעץ לחברות נסחרות בנושאי ESG, זיהוי, פיתוח ושיתוף של שיטות עבודה מומלצות.

לכתבה המלאה לחץ.י כאן

UBS  חשף כי הוא מחזק את הקשר בין יעדי ESG ויעדי קיימות ספציפיים לתגמול שכר למנהלים הבכירים בחברה. ההודעה פורסמה יחד עם פרסום דו"ח הקיימות של UBS לשנת 2021 ודו"ח האקלים שלה, הכוללים גם פרטים על מפת הדרכים האקלימית של החברה להשגת התחייבויות אפס נטו שלה.

לכתבה המלאה לחץ.י כאן

 

ענקית הבנקאות היפנית Nomura הודיעה על הצטרפותה לPartnership for Carbon Accounting Financials, שותפות גלובלית של יותר מ-230 מוסדות פיננסיים, עם המשימה לפתח וליישם גישה להערכה וחשיפה של פליטות גזי חממה (GHG), ומתחייבת למדוד ולחשוף את השפעת האקלים של תיק ההלוואות וההשקעות שלה.

לכתבה המלאה לחץ.י כאן

ענקית ניהול ההשקעות Nuveen   צופה נקודת מפנה השנה, שבה המשקיעים יעבירו את הפוקוס בהצבעת הproxy והמעורבות שלהם לאחריות בנושאי אקלים וESG  ובתוך נושאים אלו יתמקדו, מעבר לנושאי שקיפות, להשפעה בפועל על של נושאי סביבה וחברה.

לכתבה המלאה לחץ.י כאן

 

S&P Global הודיעה על הנפקת האג"ח הצמודות לקיימות (SLB) הראשונה שלה בסך 1.25 מיליארד דולר צמודי קיימות לשנת 2029, כאשר עלויות החוב קשורות ליעדי קיימות של הפחתת פליטות וגיוון ספקים.

 

יוזמות והתארגנויות

יותר מ-10,000 חברות יקבלו בקשות בקרוב לחשוף נתונים בנוגע להשפעה הסביבתית שלהם. הדרישה מגיעה מקבוצת משקיעים הכוללת יותר מ-680 מוסדות פיננסים המייצגים יותר מ-130 טריליון דולר בנכסים יחד עם ספקית חקר האקלים ופלטפורמת הדיווח הסביבתי  CDP.

לכתבה המלאה לחץ.י כאן

 

Climate Action 100+, יוזמת מעורבות משקיעים ממוקדת אקלים (בה חברים מעל 615 משקיעים עם סך נכסים כולל של מעל 65 טריליון דולר) וארגון ה PRI הודיעו על פרסום אסטרטגייה מעודכנת לתעשיית התעופה בכדי להאיץ את המעבר לפעילות עם אפס פליטות נטו. ההמלצות העיקריות של הדו"ח כוללות הגדלת דרמטית של השימוש ב-SAF (דלק בר קיימא לתעופה) וצמצום ביקושים בכדי לרסן את הגידול בנסיעות האוויריות באופן כללי.

לכתבה המלאה לחץ.י כאן

 

יוזמת ״הבטחת האקלים״ של אמזון וארגון Global Optimism הכריזה על הוספת כמעט 100 חברות חדשות אליה, כגון SAP ו Maersk, המתחייבות להשיג אפס פליטת פחמן נטו עד 2040.

לכתבה המלאה לחץ.י כאן

ארגון ShareAction מוביל קמפיין עם קבוצת משקיעים מוסדיים (מנהלים יחד מעל 2 טריליון דולר) המבקש מ , Credit Swiss שהיה בין הבנקים האירופיים הראשונים שהתחייבו להתיישר עם 1.5 מעלות צלזיוס, אך בפועל נותר אחד מממנים הגדולים באירופה של דלק מאובנים, לחשוף ולהבהיר את אסטרטגיית המימון שלו לתעשיית זו, ולספק גילויים אודות תוכניותיה לטווח הקצר, הבינוני והארוך לצמצום החשיפה שלו לתחום.

לכתבה המלאה לחץ.י כאן

 

יוזמת ה Science Based Target (SBTi), אחד הארגונים המרכזיים שמתמקד בהתאמת פעולות קיימות סביבתיות תאגידיות עם היעדים הגלובליים של הגבלת שינויי אקלים, הודיעה כי לא תקבל יותר התחייבויות  של חברות דלקים מאובנים, ותסיר את אלה עם התחייבויות קודמות.

לכתבה המלאה לחץ.י כאן

 

דו״חות ומחקרים

ע״פ דו״ח של MSCI, ייצוג נשים בהנהלות חברות לא יגיע לשוויון עם גברים עד 2042. מבין השווקים המפותחים, מדינות אירופה נמצאו עם האחוז הגבוה ביותר של חברות עם לפחות 30% אחוז נשים דירקטוריות, ועם רק 0.9% מהחברות עם דירקטוריונים של גברים בלבד.

לכתבה המלאה לחץ.י כאן

 

נכתב ע״י הדס גייר שפריר