ESG TAKE AWAY – 16.12.21

חדשות מהארץ.

סביבה (E)

המדינה תגיש היום (יום חמישי) את תגובתה לעתירת הארגונים הירוקים לבג"ץ נגד הסכם קצא"א והחברה האמירתית.  אמש הודיע משרד ראש הממשלה: "לא נתערב בהסכם שינוע הנפט השנוי במחלוקת". בנט גם הוסיף כי משרדו לא יתערב בשיקול דעתו של המשרד להגנת הסביבה, כרגולטור שמפקח על היקף הנפט שעובר דרך נמל קצא"א. שכזכור הודיע על מדיניות של "אפס תוספת סיכון" לפיה לא יאפשר להגדיל את כמות שינוע הנפט המותרת.

לכתבה המלאה לחץ/י כאן

שרת האנרגיה הצהירה בפתח ועידת האנרגיה של ארגון אילת אילות כי שנת 2022 תהיה מבחינתה "שנת האנרגיות המתחדשות",  ולשם כך הם יקדמו מספר תהליכים, כשהראשון והמעשי שבהם הוא להקיף אגף חדש במשרד שיעסוק באנרגיות מתחדשות. בנוסף, היא הצהירה שמשרדה לא יעסוק בכלל בתחום הגז הטבעי בשנה הקרובה.

לכתבה המלאה לחץ/י כאן

חדשות מהעולם:

סביבה (E)

רגולציה ומדיניות

הנשיא ביידן חתם על צו חדש, המתאר שורה של יעדים ויוזמות לממשל הפדרלי בארה"ב להשיג אפס פליטות נטו עד שנת 2050. הצו כולל פעולות לטווח ארוך ולטווח הבינוני, וכולל את היעדים הבאים: השגת 100% חשמל ללא פחמן עד שנת 2050; רכישת רכבים עם 100% אפס פליטות עד 2035; צמצום הפליטות מרכש פדרלי לאפס נטו עד 2050; הגעה לאפס פליטות נטו במבנים הפדרלים עד 2045, וכן- להגיע לאפס פליטות נטו מפעולות פדרליות עד 2050.

לכתבה המלאה לחץ/י כאן

 

המדינות החברות במועצת האיחוד האירופי אישרו את החוק בדבר הטקסונומיה של האיחוד האירופי, מה שמאפשר לרגולציה להיכנס לתוקף החל מה-1 בינואר 2022, ומהווה אבן דרך משמעותית במתן שקיפות לחברות ומשקיעים. הטקסונומיה של האיחוד האירופי היא מערכת סיווג והנה חלק מתוכנית הפעולה של האיחוד האירופי בנושא מימון בר קיימא.

לכתבה המלאה לחץ/י כאן

הרשות האירופית לביטוח ופנסיה תעסוקתית (EIOPA)  – הרגולטור הפיננסי המתמקד בביטוח ובפנסיה באיחוד האירופי, הודיעה על פרסום התוכנית התלת-שנתית שלה (2022-2024) לשילוב של סיכוני קיימות בניהול הסיכונים של חברות ביטוח, מבטחי משנה וקרנות פנסיה תעסוקתיות

לכתבה המלאה לחץ/י כאן

 

יוזמות במגזר העסקי

WALMART, יחד עם HSBC וספקית חקר האקלים CDP, הודיעו על השקת תכנית מימון עבור שרשרת האספקה שלה, ​​המעודדת ומסייעת לספקים להגדיר יעדי הפחתת פליטות מבוססי מדע. התוכנית מסמנת את השלב הבא ביוזמת הפחתת פליטות בשרשרת האספקה ​​של WALMART, ששואפת להפחית מיליארד טון של פליטות גזי חממה משרשרת האספקה ​​העולמית שלה עד2030. עד כה, למעלה מ-3,100 ספקים חתמו על היוזמה.

לכתבה המלאה לחץ/י כאן

 

ארבע חברות הביקורת הגדולות – PwC, KPMG, Deloitte ו- EY הוזהרו ע"י ארגון ClientEarth שהן אינן מצליחות לעמוד בתקני הביקורת ובחובות המשפטיות העיקריות שלהן "בשל אי התחשבות בסיכון האקלים" בעת בדיקת הדוחות הכספיים של החברה, למרות הדרישות הקיימות לעשות זאת.

לכתבה המלאה לחץ/י כאן

 

United Airlines הודיעה כי השלימה את טיסת הנוסעים הראשונה בהיסטוריה עם ניצול של 100% דלק תעופה בר קיימא (sustainable aviation fuel) באחד משני המנועים שלה.

לכתבה המלאה לחץ/י כאן

 

חברת הבירה הגדולה בעולם Anheuser-Busch InBev  הודיעה על התחייבות חדשה להשיג אפס פליטות נטו בכל שרשרת הערך שלה עד שנת 2040, הכוללת תחומים הכוללים חקלאות, אריזה, לוגיסטיקה ופסולת.

לכתבה המלאה לחץ/י כאן

 

יוזמות במגזר הפיננסי

HSBC פרסמה את מדיניותה החדשה והצהירה שתפסיק לממן בהדרגה חברות כריית פחם, במטרה לצאת ממימון תחומים אלו באופן מלא עד 2030 בשווקי האיחוד האירופי וה-OECD ועד 2040 ברחבי העולם. HSBC הצהירה כי היא תפעל באופן זה מול לקוחות שתוכניות המעבר שלהם אינן תואמות את יעד האפס נטו שלה עד 2050.

לכתבה המלאה לחץ/י כאן

מנכ"לית Citigroup, ג'יין פרייזר, אמרה כי הבנק יצפה מלקוחותיו למדוד ולתקשר את הפליטות פחמן שלהם, וכי השפעת האקלים עשויה לקבוע אילו לקוחות הוא יבחר לשרת בעתיד.

לכתבה המלאה לחץ/י כאן

AIA ,קבוצת הביטוח הפאן-אסייתית הגדולה ביותר, נפטרה מעסקי כריית פחם בתיק המניות והאג"ח שלה, שבע שנים לפני המועד, והודיעה שלא תבצע השקעות חדשות בעסקים המעורבים ישירות בכריית פחם או בהפקת חשמל מפחם.

לכתבה המלאה לחץ/י כאן

 

חברה (S)

במהלך המשמעותי ביותר שנקטה עד היום מדינה מערבית, הקונגרס האמריקאי העביר ברוב קולות חוק האוסר על יבוא מוצרים ממחוז שינג'יאנג בסין. החוק נועד להילחם גם בהעסקת ילדים בסין, לאחר דיווחים על העסקה בכפייה שם. מלבד במישור החקיקתי, הממשל האמריקאי נוקט מהלכים נוספים נגד סין בשל דיכוי המיעוט האויגורי באמצעות הוספת 8 חברות לרשימה השחורה של חברות סיניות עמן אין לעשות עסקים או להשקיע בהן .

לכתבה המלאה לחץ/י כאן

נציבות האיחוד האירופי פרסמה טיוטת כללים שנועדו להגן על הזכויות של עובדים בחברות במודל של "כלכלת החלטורה" . מדובר בהצעה הראשונה מסוגה בעולם, שעלולה לאלץ חברות ענק כמו אובר וחברות שליחויות למיניהן להכיר בעובדים שלהם כשכירים. השינויים הבולטים בהצעה כוללים הבטחה לשכר מינימום, חופשת מחלה, חופשים בחגים, ביטוחים וזכויות נוספות, כאשר הנציבות האירופית מעבירה למעשה את נטל ההוכחה של מעמד התעסוקה של העובדים על החברות – ולא על העובדים עצמם.

לכתבה המלאה לחץ/י כאן

 

ממשל (G)

קבוצת משקיעים המייצגת יותר מ-1.3 מיליארד דולר בנכסים מנוהלים דוחקת ב Starbucks לכבד את הצבעת איגוד עובדים בניו יורק. עובדי החברה מאשימים את  Starbucks בהשתתפות במסע פרסום של איומים, הפחדה ומעקב בתגובה לקידום האיגוד. מקבוצת המשקיעים נמסר: "היכולת של עובדים להתארגן, לפעול בשיתוף פעולה ולעסוק במשא ומתן קיבוצי היא זכות אדם חשובה שיכולה להיות חיובית נטו עבור חברות ומשקיעים, וטובה לחברה. לעומת זאת, טענות לפיהן החברה אינה מכבדת את זכויות עובדיה לממש את חופש ההתארגנות שלהם מעוררות סיכון מוניטין ומשפטי למשקיעים".

לכתבה המלאה לחץ/י כאן

 

NorgesBank Investment Management , הגוף המנהל את קרן העושר הריבונית של נורבגיה, עדכן על תכנית שתפעל בנושא שחיתות בקרב החברות בתיק. לדבריהם, שליש מהחברות שהוערכו ב-2020 חסרו דיווחים בנושא שחיתות וכעת הם קוראים לשיתוף פעולה ושקיפות.

סביבה (E) חברה (S) ממשל תאגידי (G)

חברת התרופות העולמית Merck הודיעה על השלמת הנפקת אג"ח הקיימות הראשונה שלה בסך מיליארד דולר כדי לתמוך ביוזמות ובפרויקטים של ESG של החברה.

לכתבה המלאה לחץ/י כאן

Bank Of America הודיע ​​ כי הנפיק "אג"ח קיימות" בסך 2 מיליארד דולר (Equal Progress Sustainability Bond). תמורת הגיוס מיועדת להשקעות המכוונות לקידום שוויון גזעי ומגדרי, הזדמנויות כלכליות וקיימות סביבתית.

לכתבה המלאה לחץ/י כאן

 

נכתב ע"י הדס שפריר