ESG TAKE AWAY – 13.1.22

חדשות מהארץ

סביבה (E) חברה (S) ממשל תאגידי (G)

לראשונה בישראל! הגופים המוסדיים המנהלים קופות פנסיה, יוכלו לפתוח קופה נוספת העומדת בסטנדרט בינלאומי של עקרונות ה-SDG’s של האו"ם (יעדי פיתוח בר קיימא), בנוסף למסלולים הקיימים. כמו – כן, תתאפשר פתיחת מסלולי סביבה וקיימות במוצרי חיסכון ארוך טווח שאינם פנסיה, כגון גמל, פוליסות חיסכון ועוד.

לכתבה המלאה לחץ.י כאן

סביבה (E)

חברת CHEVRON מבקשת מרשות החדשנות להפקיד בידיה את חממת טכנולוגיות האקלים שלה, ומתמודדת יחד עם קונסורציום של ארבע חברות נוספות במכרז.  העניין במכרז הנוכחי גבוה מאי-פעם בשל צמיחת התחום, וגורמים בענף חוששים שזכייה של שברון תרחיק מיזמים של אנרגיה ירוקה מהחממה.

לכתבה המלאה לחץ.י כאן

בזמן שבמשרד החינוך מדייקים מדעית בימים אלו את התוכן אותו לומדים התלמידים בנושא משבר האקלים, מנהל האחריות התאגידית וקשרי הקהילה בישראל של ענקית האנרגיה CHEVRON,  יצר קשר טלפוני עם אנשי משרד החינוך, וביקש להיפגש עמם, כדי לדון בנושא הקניית ידע והכשרת מורי ישראל בנושא חשיבות הגז.

לכתבה המלאה לחץ.י כאן

משרדי האנרגיה והחקלאות בוחנים ייצור חשמל מאנרגיה סולארית בקרקעות חקלאיות, ומתחילים בפיילוט בשטח של 1800 דונם, בכ-100 ישובים ברחבי הארץ. המטרה- להביא ל"רווח כפול" בעידן של התחממות גלובלית: גידול מזון בתנאים טובים והמשך הגידול ושמירה על איכות התוצרת החקלאית, תוך יצירת יתרונות טכנולוגיים שונים, ובהם גם הצללה במקומות בהם הקרינה גבוהה ולעיתים מזיקה.

לכתבה המלאה לחץ.י כאן

חברת "תשתיות אנרגיה" שעוסקת בפריקה, אחסון וטעינה של נפט גולמי ותזקיקים, זכתה במענק של מיליון שקל, במסגרת קול קורא של משרד האנרגיה, להקמת מתקן לייצור ואגירת מימן ירוק. לדברי יו"ר החברה: "… מערכות אנרגיה חשמלית נקייה צפויות להיכנס לשימוש נרחב בתחומי התעבורה והתעשייה במשך העשורים הבאים. פרויקטים אלו יכינו את מדינת ישראל לקראת התמורות האנרגטיות המתרחשות בעולם".

לכתבה המלאה לחץ.י כאן

 חברה (S)

סקר שנערך בקרב מאות סטארט-אפים ועשרות קרנות הון סיכון עם פעילות בישראל מעלה נתונים עגומים בנושא הגיוון התעסוקתי בהייטק: נשים כמעט ולא מועסקות בתפקידים טכנולוגיים, והן מאיישות פחות מרבע מהתפקידים הניהוליים. התחום הבעייתי ביותר הוא בקרנות הון סיכון, שם רק 15% נשים שותפות.

לכתבה המלאה לחץ.י כאן

חדשות מהעולם:

סביבה (E)

מדיניות ורגולציה

הIIGCC, קבוצת משקיעים מוסדיים הממוקדת השקעות בר קיימא, ושכוללת למעלה מ-370 משקיעים המייצגים יותר מ-50 טריליון אירו בנכסים, פרסמה מכתב פתוח לנציגי המדינות החברות באיחוד האירופי ולחברי הפרלמנט האירופי, הקורא להחריג את הגז ממערכת סיווג ההשקעות הירוקות בטקסונומיה של הEU. לדבריהם: " הכללת גז תערער את אמינות הטקסונומיה, כמו גם את המחויבות של הEU לניטרליות אקלימית עד 2050. אמנם יש מקום לגז כגשר לטווח קצר כחלק מתקופת מעבר, אך לא ניתן לסווג אותו בכנות כירוק"

לכתבה המלאה לחץ.י כאן

הצעת חוק של מדינת ניו יורק רוצה לחייב חברות אופנה גלובליות, בעלות הכנסות של יותר מ-100 מיליון דולר, שעושות עסקים בניו יורק, למסור מגוון רחב של גילויים סביבתיים וחברתיים. בנוסף, הן יידרשו למפות היכן בשרשרת האספקה ​​יש להן את ההשפעה החברתית והסביבתית הגדולה ביותר בכל הנוגע לשכר הוגן, אנרגיה, פליטת גזי חממה, ניהול מים וכימיקלים, ולתכנן תוכניות קונקרטיות לצמצום המספרים הללו. לחברות יהיו 12 חודשים לציית להוראת המיפוי והן עלולות להיקנס בשיעור של עד 2% מההכנסות השנתיות שלהן אם לא יצייתו. הצעת החוק תעבור כעת דרך ועדות הסנאט, ובשאיפה תגיע להצבעה בסוף האביב.

לכתבה המלאה לחץ.י כאן

יוזמות במגזר הפיננסי

קרן העושר הריבונית של כווית, אחת הקרנות הגדולות בעולם, המנהלת נכסים בשווי 700 מיליארד דולר, התחייבה להפוך את כל תיק ההשקעות שלה לכזה העומד בתקני ESG, תוך התמקדות כרגע בחלק הסביבתי (E).

לכתבה המלאה לחץ.י כאן

ענקית הפנסיה הבריטית Standard Life הודיעה כי תעביר נכסים בסך 15 מיליארד ליש"ט (של כ1.5 מיליון לקוחות פנסיה) למסלולי אסטרטגיות ברות קיימא כברירת מחדל. בנוסף, החברה הודיעה שניהול נכסים באופן בר קיימא (Sustainable Multi Asset) יהפוך לברירת המחדל של כ-9,000 תכניות פנסיה במקומות עבודה החל מ2022.

לכתבה המלאה לחץ.י כאן

חברת שירותי הפיננסים Silicon Valley Bank (SVB), הכריזה על התחייבות חדשה למימון בר-קיימא, במסגרתה היא מתחייבת לספק הלוואות, השקעות ומימון אחר של לפחות 5 מיליארד דולר כדי לתמוך במאמצי הקיימות עד 2027, ע"י תמיכה בחברות שפועלות להפחתת הפחמן של תעשיות האנרגיה והתשתיות והאצת המעבר לכלכלה בת קיימא ואפס פליטות נטו במספר מגזרים קשורים. בנוסף, הבנק הכריז על יעד להשגת ניטרליות פחמנית בפעולותיו עד 2025.

לכתבה המלאה לחץ.י כאן

ענקית ההשקעות האלטרנטיביות Blackstone  הודיעה שתשקיע כ-3 מיליארד דולר בחברת האנרגיה המתחדשת הפרטית הגדולה ביותר בצפון אמריקה, Invenergy Renewables Holdings. מדובר באחת ההשקעות הגדולות אי פעם באנרגיה מתחדשת בצפון אמריקה.

לכתבה המלאה לחץ.י כאן

יוזמות במגזר העסקי

חברת התעופה JetBlue הודיעה על השקת תכנית JetBlue Sustainable Travel Partners, המציעה חבילת שירותים ללקוחות עסקיים כדי להפחית ולהעריך את טביעת הרגל הפחמנית של הטיסות שלהם. בכך היא שואפת לאפשר לעסקים לעמוד ביעדי הקיימות הארגוניים שלהם, הכוללים יותר ויותר הפחתת פליטות במה שנמדד תחת 3 SCOPE.

לכתבה המלאה לחץ.י כאן

חברת המכולות והלוגיסטיקה Maersk הודיעה על האצה של יעדי הפחתת הפחמן שלה, במטרה להשיג אפס פליטות נטו ב-2040 על פני כל העסק ובכל שלושת הSCOPES, עשור לפני היעד הראשוני שלה ל-2050.

לכתבה המלאה לחץ.י כאן

BrightDrop , חברת הבת של General Motors, שמתמקדת במשלוחים מסחריים ולוגיסטיקה, הודיעה על הזמנות של אלפי טנדרים חשמליים למשלוחים מ-Walmart ו- FedEx (שאף צפויה להרחיב את ההזמנה ב20,000 טנדרים נוספים בשנים הקרובות), דבר שיסייע להן במאמציהן להפחית את טביעת הפליטות של רשתות האספקה ​​שלהן.

לכתבה המלאה לחץ.י כאן

מחקרים ודו"חות

שאלון שערכה רשות הבנקים האירופית (EBA) בקרב 131 בנקים (המכסים יותר מ-80% ממגזר הבנקאות של האיחוד האירופי) מצא כי 80% מהבנקים לוקחים בחשבון גורמי ESG בסיכון האשראי של חברות, וכן שיותר מ-70% מהם לוקחים בחשבון גורמי ESG בהערכת סיכוני מוניטין וסיכונים תפעוליים של חברות.

לכתבה המלאה לחץ.י כאן

מחקר בנושא GREENWASHING, שבחן 94 קרנות נאמנות וקרנות סל שבשמן מופיע ESG, מצא שהניסוחים בתשקיפי קרנות ESG אינם מהווים אישור לעצם היותן כאלו, וכי יש מתאם נמוך יחסית בין זה ובין דירוג ה-ESG שלהן.

לכתבה המלאה לחץ.י כאן

סקירה של מודעות שהופיעו בתוצאות חיפוש של 78 מונחים הקשורים לאקלים העלתה כי אחת מכל חמש הייתה של חברת דלקי מאובנים. ארגוני סביבה קוראים להחיל רגולציה על הפרסומים ואומרים: "התעשייה הזאת משקיעה מיליונים כדי שהציבור יתקשה להבחין בין עובדות להמצאות… תעשיית הנפט והגז נטשה את התנגדותה למדע העוסק בשינוי האקלים ומנסה כעת במקום זה להשפיע על הדיון הציבורי בנושא הפחתת פליטות הפחמן" ו.

לכתבה המלאה לחץ.י כאן

ע"פ אחד מחוקרי האקלים המתעד נתוני מזג אוויר עולמיים מזה 30 שנה, ב-2021 נשברו שיאי טמפרטורות במדינות רבות, כמו גם של יבשות ואף של כדור הארץ, כשבאפריקה נרשמו טמפרטורות חסרות תקדים, וביולי נרשמה הטמפרטורה הגבוהה ביותר שתועדה אי פעם בכדור הארץ 54.4 מעלות (בקליפורניה).

לכתבה המלאה לחץ.י כאן

חברה (S)

קואליציה של 65 משקיעים המנהלים נכסים בסך 3 טריליון אירו קוראת לארבעת יצרני חיסוני הקורונה: פייזר, מודרנה, ג'ונסון אנד ג'ונסון ואסטרזנקה, לקשור את שכר המנהלים בחברות שלהם להבטחת זמינות מוגברת של חיסונים ברחבי העולם.

לכתבה המלאה לחץ.י כאן

ע"פ דו"ח תחזית הESG  של Moody's, השפעתם של נושאים חברתיים על דירוג האשראי של חברות, כגון ענייני עבודה, גיוון מגדר וגזע, תגמול בכירים, כללי גילוי קיימות חדשים והצבעת בעלי מניות, כמו גם הנושא של מגוון ביולוגי יקבלו תשומת לב רבה יותר בשנת 2022.

לכתבה המלאה לחץ.י כאן

נכתב ע"י הדס גייר שפריר