ESG TAKE AWAY – 11.11.21

חדשות מהארץ

סביבה (E)

יו"ר קרן העושר, ח"כ מוסי רז, צייץ בטוויטר בעקבות חשיפת העובדה שבמועצת הקרן יכהן יו"ר של חברת נפט: "בכוונתי להזמין את חברי הוועדה שמינו אותו, לוועדת הכנסת המיוחדת לעניין הקרן, לבדוק איתם חשש לניגוד עניינים ולהודיע כי הכנסת לא תאפשר לקרן להשקיע בנפט או דלק פוסילי אחר".

לכתבה המלאה לחץ/י כאן

 

סביבה (E) חברה (S) ממשל תאגידי (G)

חברת טבע הודיעה על השלמת הנפקת אג"ח צמודות קיימות בשווי 5 מיליארד דולר – ההנפקה הגדולה מסוגה בקרב כלל המגזרים, והנה אג"ח צמודות קיימות הראשונה של חברת פארמה גנרית.

לכתבה המלאה לחץ/י כאן

 

קרן הון הסיכון פיטנגו, שהיתה הראשונה שהטמיעה עקרונות ESG כחלק מליבת הפעילות שלה ושל חברות הפורטפוליו, לקחה צעד נוסף להטמעת הנושא בקרב חברות הייטק ישראליות בדמות הכנסת סעיף ייעודי לנושא בהסכמי ההשקעה שלה (Term Sheet) . לפי הסעיף החדש, הן הקרן והן החברה מתחייבות לפעול במשותף בשני מישורים עיקריים: חברה – גיוון והכלה (שילוב נשים, מיעוטים ואוכלוסיות מודרות), וסביבה (טביעת רגל פחמנית, פתרונות למשבר האקלים) ולדווח באופן שוטף על התקדמות בכל אחד מהתחומים הללו.

לכתבה המלאה לחץ/י כאן

 

חדשות מהעולם:

סביבה (E)

רגולציה ומדיניות

בנאום המרכזי שלו ב"יום הפיננסים" של ועידת האקלים, חשף שר האוצר של בריטניה את השלב הבא בתוכניות של המדינה לדיווח קיימות, והכריז כי בריטניה תציג דרישות לגילוי חובה של מוסדות פיננסים וחברות ציבוריות בכל הנוגע לאסט' המעבר שלהן לאפס פליטות נטו.

לכתבה המלאה לחץ/י כאן

 

הבנק העממי של סין הכריז על תכנית הלוואות עבור מימון למעבר אנרגיה, במסגרתה יוצע לבנקים סיניים מימון זול כדי לעזור להם להלוות לחברות שעובדות על הפחתת פליטות. הבנק ציין כי ידרוש מהבנקים הלווים חשיפה ודיווח על השימוש בהלוואות לצד דיווח על כמות הפליטות שהופחתו בזכות המימון.

לכתבה המלאה לחץ/י כאן

 

הבנק הממלכתי לפיתוח ברוסיה ציין שהוא מתכנן להפסיק את ההלוואות לפרויקטים חדשים הכרוכים בהפקת חומרי גלם. סגן יו"ר הבנק אמר כי רוסיה לא יכולה "להפסיק לחלוטין לממן תעשיות עתירות פחמן" – לרבות אלה שמעבדות חומרים מופקים – אך הוסיף "איננו תומכים בפרויקטים חדשים שעוסקים בהפקת חומרי גלם: ללא פחם, ללא נפט, ללא כרייה"

לכתבה המלאה לחץ/י כאן

האו"ם השיק מנגנון מימון חדש שמטרתו לחסוך לממשלות אפריקה 11 מיליארד דולר בעלויות אשראי בחמש השנים הקרובות, תוך טיפוח השקעות ירוקות יותר ופיתוח בר קיימא. בנוסף, האו"ם הכריז על הקמת קואליציית "פיננסים ירוקה" אפריקאית חדשה, שתושק רשמית ב-COP27 בשנה הבאה בקהיר. לדברי האו"ם הקואליציה תהווה סימן לכך שאפריקה "לא רק מוכנה להיות קורבן של שינויי אקלים אלא נחושה לקחת את גורלה בידיה".

לכתבה המלאה לחץ/י כאן

 

הבורסה לניירות ערך של לונדון (LSE)  הודיעה על תכניות לפתח פתרונות סחירים עבור קיזוזי פחמן, במטרה להגביר את ההשקעה בפרויקטים להפחתת פחמן ברחבי העולם, לספק הון לפרויקטים המפחיתים את פליטת גזי החממה ומסירים פחמן מהאטמוספרה, וזאת על רקע הצפי לעלייה משמעותית בביקוש לפרויקטים של קיזוז פחמן בשנים הקרובות.

לכתבה המלאה לחץ/י כאן

 

יוזמות והתארגנויות

 The Global Methane Pledge, קמפיין מדיני שמטרתו לגרום לממשלות להתחייב לצמצום פליטות מתאן, הושק רשמית בוועידת האקלים. בהובלת האיחוד האירופי וארה"ב, יותר מ-100 מדינות חתמו על המחויבות לצמצם את פליטת המתאן במהלך העשור הנוכחי.

לכתבה המלאה לחץ/י כאן

 

The Powering Past Coal Alliance, קבוצה של מדינות, ערים וחברות שמתחייבות לצאת מפחם, הכריזה על 28 חברים חדשים, הכוללים את NatWest, HSBC, Lloyds Bank, Fidelity International, ובכך מגיע מספר החברים מסקטור הפיננסים ל33.

לכתבה המלאה לחץ/י כאן

 

יוזמת Net Zero Asset Managers  הכריזה על הוספתן של יותר מ-90 חברות חדשות לניהול נכסים, ביניהן J.P. Morgan Asset Management, Rockefeller Asset Management , המייצגות 11 טריליון דולר בנכסים. המנהלים החותמים על היוזמה מחויבים להשקעות אפס נטו.

 

קרנות ומשקיעים פילנתרופיים יצטרפו לממשלות בריטניה, נורבגיה, גרמניה, ארה"ב והולנד בהשקעה של 1.7 מיליארד דולר כדי לעזור לקהילות ילידים ולקהילות מקומיות להגן על יערות טרופיים.

לכתבה המלאה לחץ/י כאן

 

משקיעים המייצגים יותר מ-4.5 טריליון דולר פנו ל4 חברות הביקורת הגדולות: PWC, Deloitte, KPMG ו- EY  וקראו להן "להשמיע אזעקה" כאשר הדוחות הכספיים של חברות מבוקרות מתעלמים מהצורך במעבר אקלים, והזהירו כי רואי חשבון שלא יענו לקריאתם צריכים לצפות להצבעות נגד מינויים מחדש בשנה הבאה.

לכתבה המלאה לחץ/י כאן

 

פיננסים

השליח המיוחד של האו"ם לפעולת אקלים ולפיננסים, מארק קרני, חשף בועידת האקלים כי ההון המיוצג על ידי חברות במגזר הפיננסי העולמי, המתואם ליעדי אפס פליטות נטו, זינק ל-130 טריליון דולר, כ-40% מהנכסים הפיננסיים העולמיים.

לכתבה המלאה לחץ/י כאן

 

חברת ניהול ההשקעות Allianz Global Investors ובנק ההשקעות האירופי (EIB) הכריזו על השקת אסטרטגיית ה-Emerging Market Climate Action , שמטרתה להשקיע בקרנות השקעה ממוקדות אקלים ובפרויקטים הפעילים בשווקים מתעוררים ובמדינות מתפתחות. הקרן, שיעדה להיות בסך 500 מיליון אירו, תתמקד בהסתגלות לשינויי האקלים וגישה לחשמל במדינות אלו.

לכתבה המלאה לחץ/י כאן

 

דו"חות ומחקרים

מחקר חדש שלFTSE Russell  מצא שהמדיניות הנוכחית של מדינות ה-G20 מותאמת למסלול התחממות כדור הארץ של 3°-  כפול מזה של הסכם פריז.

לכתבה המלאה לחץ/י כאן

 

דו"ח חדש של Moody's מעריך הזדמנויות השקעה של 45 טריליון דולר במהלך שני העשורים הבאים כתוצאה ממעבר מפחמן, ומוצא כי הכלכלה העולמית עשויה לצבור רווח של כ25% בתוצר, בהשוואה לתרחיש שבו לא ננקטת פעולה בנושא האקלים.

לכתבה המלאה לחץ/י כאן

 

דו"ח שפורסם ע"י PwC והפורום הכלכלי העולמי מצא שתמחור פחמן עולמי עשוי לעזור להגביל את העלייה בטמפרטורות ל-2 מעלות צלזיוס ולהעלות הכנסות שעלולות לקזז כל השפעות כלכליות שליליות.

לכתבה המלאה לחץ/י כאן

 

יוזמות במגזר העסקי

חברת Visa הכריזה על השקת Visa Eco Benefits – חבילת הטבות ותכונות קיימות, שמטרתן לעודד ולאפשר התנהגויות צריכה בר-קיימא של מחזיקי כרטיס. ההטבות צפויות לכלול מחשבון להערכת את טביעת הרגל הפחמנית של ההוצאות , "ציון טמפרטורה"  לקביעת השפעת האקלים של ההוצאות, קיזוז הפליטות, חינוך מותאם אישית כדי לאפשר צריכה בת קיימא יותר, תרומות לארגונים סביבתיים בעת שימוש בכרטיס, תגמולים למחזיקי כרטיס על התנהגות בת קיימא ושימוש בחומרי כרטיסים בני קיימא.

לכתבה המלאה לחץ/י כאן

 

מותג היוקרה Burberry הכריז על השקת "אסטרטגיית המגוון הביולוגי" החדשה שלו, שמטרתה להתמודד עם ההשפעות של פעילותו, ולהגן על הטבע ושיקומו בשרשרת הערך שלו.

לכתבה המלאה לחץ/י כאן

כתבה : הדס גייר שפריר