ESG TAKE AWAY – 1.9.21

חדשות מהארץ:

סביבה (E)

מדו"ח שפרסם המשרד להגנת הסביבה עולה שעלות הזיהום החיצונית של 572 מפעלים שנסקרו הסתכמה בכ־12 מיליארד שקל למשק הישראלי בשנת 2020. בנוסף, ע"פ הדו"ח, ב־2020 חלה ירידה קלה (3%) בכמות הפליטות של גזי חממה, אלא שלצד זאת חלה עלייה מדאיגה של 14% בפליטה של חומרים החשודים כמסרטנים.

לכתבה המלאה לחץ.י כאן

המשטרה הירוקה של המשרד להגנת הסביבה פותחת בחקירה פלילית נגד קצא"א, בעקבות דליפת דלק שהתרחשה בקו החברה במועצה האזורית חוף אשקלון. מאז תקרית הדליפה, שהתרחשה ביום א' השבוע, פונו 800 טונות של קרקע מזוהמת מהמקום, שהשתרעו ע"פ שטח של כ-3 דונם. השרה להגנת הסביבה, תמר זנדברג: "מדובר באירוע חמור ביותר, שממחיש לנו שוב עד כמה מסוכנת ומזיקה עשויה להיות ההובלה של דלק פוסילי בלב מדינת ישראל. האירוע הזה מחדד שתקלות קורות, כל הזמן, ואסור בתכלית האיסור לאפשר לתקלות לקרות בסמיכות לאזורים רגישים, ביבשה או בים". מנגד, בקצא"א הוציאו הודעה לתקשורת במסגרתה התייחסו לדליפה כאל אירוע בסדר גודל קטן.

לכתבה המלאה לחץ.י כאן

במשרד הכלכלה מתכננים להעניק סיוע לחברות ישראליות המייצאות פתרונות בתחום המיחזור והשימוש החוזר בפסולת בתעשייה, בתקווה לסייע לתעשייה הסביבתית להתפתח. בחודשים הקרובים ישיק משרד הכלכלה תכנית ממשלתית חדשה, שתסייע לחברות לחשוף את הפתרונות שלהן בפני שווקים בינלאומיים.

לכתבה המלאה לחץ.י כאן

 

חדשות מהעולם:

סביבה (E)

אמנם עד כה לא התקיימה פעולה ממשלתית קולקטיבית להפסקת ייצור הנפט והגז, אך דנמרק וקוסטה – ריקה שואפות ליצור ברית של מדינות שמוכנות לקבוע מועד לביטול ייצור הנפט והגז וכן לחדול מהנפקת אישורים לחיפושים חדשים.

לכתבה המלאה לחץ.י כאן

 

מפלגת הליברל -דמוקרטים בבריטניה אמרה כי היא תפעל לאסור רישום חברות נפט חדשות בבורסה בלונדון, וכי לחברות הרשומות כבר יהיו שנתיים להכנת תכנית כיצד בכוונתן להגיע לאפס פליטות עד 2045, או שיסתכנו במחיקה מהמחסר. מנהיג המפלגה, אד דייבי, אמר כי במסגרת מדיניות זו המפלגה גם תפעל להפסקת הנפקת אגרות חוב בבורסה בלונדון לצורך מימון חיפושי נפט, פחם או גז.

לכתבה המלאה לחץ.י כאן

 

ענקית קרנות הגידור האמריקאית AQR Capital Management הזהירה את הרגולטור האוסטרלי שלקוחותיה, כולל מספר קרנות על במדינה, עלולים להתחיל לעשות "שורט" על חברות מזהמות הרשומות בבורסה האוסטרלית.  ע"פ AQR: "הגישה הרגילה דרכה מוודאים השקעה אחראית, למשל ע"י סילוק חברות עם הפליטות הגבוהות ביותר מתיק ההשקעות, יכולה להוביל להפחתה משמעותית בפחמן, אך לא מספיקה למשקיעים השאפתנים ביותר בנושא זה. משקיעים כאלה עשויים להזדקק לטכניקות אחרות כדי להשיג את מטרותיהם, למשל ביצוע "שורט" על חברות עם טביעת רגל פחמנית גבוהה או מכשירי מסחר כגון קיזוז פחמן והיתרי פחמן. "

לכתבה המלאה לחץ.י כאן

 

יוזמת +Climate Action 100  "מעלה על הכוונת שלה" את תחום המזון והמשקאות, עם פרסום חדש של מערכת ציפיות משקיעים מחברות בענף לפעולות הדרושות למעבר להתנהלות עסקית עם אפס פליטות. היוזמה, בה חברים יותר מ -600 משקיעים המייצגים נכסים של יותר מ -55 טריליון דולר, פועלת לשם מעורבות משקיעים מול התאגידים המזהמים בעולם בכדי שיקדמו אסטרטגיות עסקיות המכוונות לאפס פליטות.

לכתבה המלאה לחץ.י כאן

ענקית הטכנולוגיה GOOGLE וחברת החשמל ENGIE הכריזו על הסכם חדש ל -3 שנים לאספקת אנרגיה מתחדשת המופקת על ידי שמש ורוח להנעת פעילות גוגל בגרמניה. לדברי החברות, ההסכם מהווה את הראשון מסוגו באירופה, להבטחת חשמל ללא הפחמן הפועל 24/7 על ידי ייצור רוח ושמש על בסיס שנתי.

לכתבה המלאה לחץ.י כאן

חברת מוצרי העישון Philip Morris הודיעה על פרסום "מסגרת מימון הצמודה לשינוי עסקי" (business transformation-linked financing framework), בצעד שנועד לקשור את אסטרטגיית המימון של החברה ל"מעבר לעסק שלא קשור לעישון" ("non-smoking transformation"). לדברי החברה, השקת תכנית המימון החדשה ממחישה את מחויבותה "להניע את תהליך סיום עסקי העישון כמה שיותר מהר", בהתאם לחזונה. המסגרת כוללת שני יעדים לשנת 2025 : הגעה ליותר מ -50% מההכנסות ממוצרים ללא עישון (לעומת 23.8% בשנת 2020), והעמדת מוצרים שאינם לעישון למכירה ב -100 שווקים (לעומת 64 בסוף 2020).

לכתבה המלאה לחץ.י כאן

ענקית התקשורת AT&T הכריזה על השקת יוזמת "האקלים המחובר" (Connected Climate Initiative), במטרה לסייע לעסקים להפחית מיליארד טונות של פליטת גזי חממה עד שנת 2035 (שווה ערך לכ- 15% מפליטת גזי החממה השנתיים בארה"ב).היוזמה החדשה תעשה בשת"פ עם טכנולוגיות מובילות, תשתיות דיגיטליות וחברות אנרגיה, אוניברסיטאות וארגונים אחרים בכדי לספק פתרונות אקלים המותאמים בפס רחב בקנה מידה עולמי. על פי AT&T, פתרונות יכולים לנוע בין פתרונות IoT למתקנים מסחריים ויצרניים, פתרונות ניהול וניטור מבוססי AI לתחבורה ואנרגיה וטכנולוגיות פס רחב.

לכתבה המלאה לחץ.י כאן

חברת הביטוח השוויצרית, Swiss RE, הכריזה על שיתוף פעולה חדש עם חברת הטכנולוגיה Climeworks שפועלת בתחום הסרת פחמן דו חמצני. במסגרת השת"פ החברות חתמו על הסכם רכישה של 10 מיליון דולר ל -10 שנים של טכנולוגיית לכידת אוויר ואחסון פחמן דו חמצני ישיר, וכן לשתף פעולה בפיתוח ידע ופתרונות ניהול סיכונים וחקירת הזדמנויות השקעה ומימון פרויקטים בעתיד. העסקה תעזור לקדם את המטרה של Swiss Re להגיע לאפס פליטות נטו בפעילותה עד 2030.

לכתבה המלאה לחץ.י כאן

אפליקציית הניווט Waze החלה בפיילוט בתחום מכירת עודפי מזון (ובכך – סיוע בתחום שינוי האקלים), וזאת ע"י שת"פ עם אפליקציית Too Good To Go שמטרתה להציל מזון טוב מזריקה ע"י מכירת עודפי המזון לצרכנים במחירים מוזלים. בפיילוט Waze תציג מיקומים של חנות או מסעדה שמוכרת עודפי מזון – ארוחות מוכנות או חומרי גלם – באמצעות האפליקציה השותפה.

לכתבה המלאה לחץ.י כאן

חברת הביוטכנולוגיה Newlight Technologies הודיעה כי חתמה על שותפות עם NIKE, במטרה לצמצם את טביעת הרגל הפחמנית של ענקית ההנעלה, ההלבשה, הציוד והאביזרים.

לכתבה המלאה לחץ.י כאן

חברה (S)

ענקית הטכנולוגיה APPLE הודיעה על הוספת התחייבויות חדשות בסך 30 מיליון דולר ליוזמה החברתית שלה Racial Equity and Justice Initiative  (REJI). לדברי החברה, ההתחייבויות ילכו לפרויקטים חדשים שמטרתם לסייע לדור הבא של סטודנטים ומנהיגים לפרק מבנים המנציחים אי שוויון וגזענות מוסדית. אפל השיקה את REJI עם התחייבות ראשונית של 100 מיליון דולר ביוני 2020, בעקבות הפגנות בעקבות הריגתם של ברונה טיילור וג'ורג 'פלויד.

לכתבה המלאה לחץ.י כאן

חברת NIKE שמה את נושא בריאות הנפש של עובדיה לפני הפריון. בהודעה מטעם החברה נאמר כי היא סגרה את משרדי המטה שלה לשבוע בכדי שהעובדים יוכלו "ליהנות מחופשה נוספת, לנוח ולהתאושש".

לכתבה המלאה לחץ.י כאן

 

ממשל תאגידי (G)

משקיעים שאינם מעוניינים בחשיפה לטבק קוראים לבעלי המניות של יצרנית משאפת האסתמה Vectora לדחות את ההשתלטות המוצעת על ידי חברת הסיגריות Philip Morris בשל הסיכונים העסקיים והמוסריים. בעלי המניות הגדולים ביותר של Vectora   כוללים את Brown Capital Management, Invesco, Vanguard, Artemis וAXA.  ויש להם עד ה15.9 להחליט אם לקבל את הצעת המחיר של 1.1 מיליארד ליש"ט של פיליפ מוריס.

לכתבה המלאה לחץ.י כאן

 

סביבה (E) חברה (S) ממשל תאגידי (G)

המניות של DWS, זרוע ההשקעות של דויטשה בנק, אחד ממנהלי הנכסים הגדולים באירופה, צנחו ביום חמישי האחרון כמעט ב -14% בעקבות דיווחים על חקירות של רגולטורים בגרמניה וארה"ב בנוגע לטענות כי החברה הטעתה את המשקיעים באשר לפרקטיקות הESG  שלה ויכולות ההשקעה שלה באסטרטגייה זו במוצריה.

לכתבה המלאה לחץ.י כאן

הבורסה בסינגפור (SGX) הכריזה על התייעצות בנוגע לסדרת הצעות בנושאי דיווח ESG של מנפיקים, כולל דיווח חובה בנושאי אקלים וגיוון בדירקטוריונים.

לכתבה המלאה לחץ.י כאן

נכתב ע"י הדס גייר שפריר